Turnusy rehabilitacyjne

Inne tematy okołosanatoryjne, nie mieszczące się w powyższych działach.
Awatar użytkownika
Slodziaczek
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 99
Na forum od: 08 cze 2017 23:38
Staż sanatoryjny: 16

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: Slodziaczek »

Janie, dokladnie to samo napisales co ja wczesniej tylko uzyles innych i wiecej slow 😏
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: Hipokryt »

GIENIA pisze: 11 paź 2022 10:36 (...)
- cena turnusu nie ulega zmianie, jeżeli lekarz nie zleci zabiegów,
(...)
Szanowna Gieniu - czyżbyś chciała poznać forumowe opinie, bo zapewne masz spore doświadczenie turnusowe i również wiedzę w tym temacie :)
Wiemy, że to lekarz balneolog na początku turnusu zapoznaje się z drukiem: "informacja o aktualnym stanie zdrowia" tudzież inną dokumentacją medyczną oraz prowadzi wywiad, czyli rozmowę z pacjentem lub opiekunem. Na podstawie tego decyduje o przyznaniu zabiegów lub odmowie z powodu stanu zdrowia lub niepełnosprawności pacjenta. Skoro pacjent chory/niepełnosprawny nie nadaje się do zabiegów, to lepiej z tego nie korzystać. Decyzja lekarza nigdy nie ma wpływu na cenę turnusu. Jednak nawet jeśli nawet zabiegi są niewskazane, to pomimo braku takowych, i tak warto korzystać z turnusów, choćby z powodu walorów danej miejscowości i ośrodka. Nigdy też opiekun nie może skorzystać z zabiegów, które przysługiwałyby podopiecznemu. Już sam wyjazd i pobyt w pięknym miejscu jest pożądanym elementem rehabilitacji dla osoby niepełnosprawnej :D
Od siebie mogę dodać, że tą kwestię "przerabialiśmy" w praktyce przez 20 lat wyjazdów turnusowych i nigdy nie udało się nam "zbić ceny" turnusu z powodu nie korzystania z zabiegów. Czasem udawało się w zamian dostać jakieś drobne bonusy, typu: priorytetowa obsługa, klucz do świetlicy, parking, rower lub nawet zestaw plażowy gratis :D
Myślę, że udało mi się cokolwiek wyjaśnić używając innych słów i w innej ilości :lol:
Ostatnio zmieniony 15 paź 2022 19:29 przez Hipokryt, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14118
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: GIENIA »

Marku , nie mam żadnej wiedzy w temacie , bowiem nigdy nie byłam na turnusie rehabilitacyjnym .
Dziękuję i Tobie za wyjaśnienie , ale już wszystko rozumiem , nie pomyślałam w taki sposób :oops: , bo ja nie mam przeciwwskazań do zabiegów .
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: Hipokryt »

dani888 pisze: 15 paź 2022 19:26 ,,Jednak On czasami do czegoś się przydaje...." :lol: ;) .
To zdanie mojej nieżyjącej już przyjaciółki.... :(
Dzięki za wyjaśnienia na temat przyznawania zabiegów turnusach rehabilitacyjnych jako najlepszy obyczaj forumowy nakazuje :serce: :kwiat:
Awatar użytkownika
dani888
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3916
Na forum od: 12 lis 2019 20:15
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: dani888 »

Nie wypowiem się na temat przyznawania turnusów rehabilitacyjnych bo nigdy o to nie ubiegałam się . Zwłaszcza z dofinansowaniem z PFRON-u itd...
Moje pobyty w sanatoriach to tylko prewencja rentowa z ZUS-u i pobyty lecznicze komercyjne .
Dalej...zobaczymy , wszystko zależy od wyników badań itd...
A ja np. mam kilka przeciwskazań do niektórych zabiegów , niestety :roll: .
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14118
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: GIENIA »

Danii , u mnie tez chyba będzie to turnus bez dofinansowania , bo przy przyznawaniu w grę wchodzi jakieś kryterium dochodowe . Póki co , nic nie wiem :lol:
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: jan19557 »

Dofinansowanie pobytu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów na turnusach rehabilitacyjnych wynosi:
30% przeciętnego wynagrodzenia

dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności; osoby niepełnosprawnej w wieku do 16. roku życia; osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności

27% przeciętnego wynagrodzenia

dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełno sprawności

25% przeciętnego wynagrodzenia

dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności

20% przeciętnego wynagrodzenia

dla opiekuna osoby niepełnosprawnej

20% przeciętnego wynagrodzenia




dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności
osoba spełniająca kryterium dochodowe:

przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
w przypadku przekroczenia tych kwot, dofinansowanie pomniejsza się o kwotę, o którą dochód został przekroczony.
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: Hipokryt »

... i co w związku z powyższym :?: :roll: (przydałaby się jakaś postawa prawna tych mądrości) :oops:
Czy będziemy wyłącznie kalkulować licząc na dofinansowanie z PFRON, czy już dziś zaczniemy odkładać złotówki z myślą o turnusie w przyszłorocznym sezonie :?: :roll:
Zawsze polecam tą drugą metodę, gdyż trzeba być przygotowanym na wydatek nawet kilku tysięcy zł za dobry turnus w pełni sezonu i w atrakcyjnym miejscu :D
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14118
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: GIENIA »

Janie - dziękuję :)
Marku - dobry turnus , pełnia sezonu , atrakcyjne miejsce ..... to pojęcia baaardzo względne :)
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: Hipokryt »

To prawda Gieniu :)
NFZ-owcy tudzież ZUS-owcy nie pozazdroszczą tych wydatków osobom niepełnosprawnym :shock: :lol:
ODPOWIEDZ