Turnusy rehabilitacyjne

Inne tematy okołosanatoryjne, nie mieszczące się w powyższych działach.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: sztani »

w ubiegłym roku dostałem wiadomość o dofinansowaniu właśnie w kwietniu i tak chyba jest wszędzie..
U nas w dalszym ciągu jest ,że osoba ze stopniem znacznym może korzystać z dofinansowania raz na dwa lata. Nie ma zapisu jak sugeruje Jan ,że co rok. natomiast zgodzę się ,że można i co rok jak pisze Hipokryt ale to dotyczy dzieci z niepełnosprawnością .One mają pierwszeństwo . Pozdrawiam Forum.
Dodam ,ze moja firma jest tak hojna ,że dofinansowuje co rok w kwocie 1800 złotych a w ośrodku firmowym nic nie placę.
AMPER
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 26
Na forum od: 02 kwie 2022 19:48
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: AMPER »

A ja złożyłem wniosek na początku stycznia a za 3 tygodnie miałem wiadomość że została pozytywnie rozpatrzona. ciekawe skąd takie różnice w rozpatrywaniu :roll:
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7811
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: darek »

Witam

Chwilkę temu w necie ZNALAZŁEM :

Komu przysługuje dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego?
Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON może złożyć:

Każda osoba niepełnosprawna, która ma wniosek o skierowanie na turnus od lekarza i orzeczenie o:
stopniu niepełnosprawności,
całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy,
niepełnosprawności - jeśli ma mniej niż 16 lat,
grupie inwalidzkiej, wydane przed 1 stycznia 1998 roku,
stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wydane przed 1 stycznia 1998 roku.
2. Rodzic osoby niepełnosprawnej, która spełnia powyższy warunek - jeśli ta osoba ma mniej niż 18 lat.

3. Opiekun (w przypadku, gdy lekarz zaznaczy, że osoba niepełnosprawna potrzebuje go), który spełnia poniższe warunki:

nie jest w kadrze na turnusie,
nie jest osobą niepełnosprawną, która wymaga czyjejś opieki,
ma ukończone 18 lat (lub 16 i zamieszkuje wraz z osobą niepełnosprawną, będąc członkiem jej rodziny).
Kwota dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego 2022
Wysokość dofinansowania z PFRON zależy przede wszystkim od dochodów i stopnia niepełnosprawności. O pomóc finansową można się ubiegać, jeżeli przeciętny miesięczny dochód wnioskującego, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:

50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
65 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
W 2022 roku wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi:

30 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jeśli wnioskujący: ma znaczny stopień niepełnosprawności, jest dzieckiem, które ma mniej niż 16 lat albo ma od 16 do 24 lat, uczy się i nie pracuje,
27 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jeśli wnioskujący ma umiarkowany stopień niepełnosprawności,
25 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jeśli wnioskujący ma lekki stopień niepełnosprawności,
20 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jeśli wnioskujący jest osobą zatrudnioną w zakładzie pracy chronionej albo jest opiekunem osoby z niepełnosprawnością.
W przypadku przekroczenia kwot przeciętnego miesięcznego dochodu kwota dofinansowania będzie jednak pomniejszona o kwotę nadwyżki

i teraz Pytanie zasadnicze CZY nareszcie otwarto Nową drogę dla STARYCH INWALIDÓW -Sam Nim jestem ,którym wydano orzeczenie przed 1998 rokiem ?

Nie ukrywam ,że jutro biorę ten scan i udaję się do PFRON w Katowicach z Pytaniem -MAM wreszcie szansę na Rehabilitację .
Bo nie ukrywam że schorzeń przybywa a SZANSA na Rehabilitację taką NIBY Profesjonalną Zanika
Fakt troszkę irytujące jest że są Osoby ,które korzystają co 2-3 lata No ale nie zamierzam być Codziennie Gościem w oddziale
Zastanawiam się DLACZEGO nie ma równych SZANS
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: Hipokryt »

sztani pisze: 10 kwie 2022 06:30 (...) natomiast zgodzę się ,że można i co rok jak pisze Hipokryt ale to dotyczy dzieci z niepełnosprawnością .One mają pierwszeństwo . (...)
To prawda :)
Wątek przyznawania dofinansowań powraca jak bumerang :o I to w kwietniu, czyli wtedy, gdy dostajemy decyzje :)
Przy tej okazji przypomnę, jakie są kryteria i kto ma pierwszeństwo:
Hipokryt pisze: 22 paź 2018 09:35 (...)
Pozwolę sobie tutaj przytoczyć jakie u nas (mazowieckie) są kryteria przyznawania środków:
1. Pierwszeństwo dla dzieci do 16 lat oraz osoby uczące się i nie pracujące do 24 roku życia bez względu na stopień, które nie korzystały w roku ubiegłym, a następnie:
2. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, które nigdy nie korzystały z dofinansowań
3. Osoby ze stopniem znacznym i umiarkowanym, które nie korzystały w latach 2014-17
4. Osoby ze stopniem znacznym i umiarkowanym, które otrzymały dofinansowanie w latach 2014-16 a nie korzystały w roku 2017
5. Osoby niepełnosprawne do 16 lat oraz osoby uczące się do 24 roku życia bez względu na stopień, które korzystały w roku ubiegłym - według kolejności zgłoszeń
6. Osoby ze stopniem znacznym i umiarkowanym, które otrzymały dofinansowanie w roku 2017 z uwzględnieniem ilości dofinansowań w minionych latach - według kolejności zgłoszeń
7. Osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności - według kolejności zgłoszeń

(...)
Więcej w podobnym temacie TUTAJ :)
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: sztani »

Drogi Hipokrycie szkoda że nie aktualne rocznikowo ale rozumiem ,że nic od tamtego czasu się nie zmieniło. Pozdrawiam
Darku te przepisy obowiązują już szmat czasu więc dziwię się ,że natknąłeś się dopiero teraz. Również pozdrawiam
AMPER
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 26
Na forum od: 02 kwie 2022 19:48
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: AMPER »

A dlaczego ciągle mówicie o kwietniu jak ja dostałem decyzję o przyznaniu dofinansowania już w styczniu ? w kwietniu to w wiekszości lepsze termniny i ośrodki już nie mają wolnych miejsc i to jest takie zapychanie nami miejsca gdzie obłożenie jest niższe albo niskie. Co wy na to ?
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: Hipokryt »

... w styczniu to składamy wnioski, więc ta cała procedura rozpatrywania wniosków ma finał dopiero w kwietniu :)
A dobre miejsca na nowy turnus w sezonie rezerwujemy już po powrocie z poprzedniego turnusu......... a najpóźniej do końca roku. :D
Szukanie turnusu dopiero teraz, czyli tuz przed sezonem to jest niezbyt dobry pomysł :o
Bastek
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 128
Na forum od: 20 sty 2022 15:52
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: Bastek »

Witajcie. To prawda wnioski składa się przez cały Styczniu, ale czym prędzej tym lepiej. A dopiero na początku Kwietnia podejmują decyzję o przyznaniu tego dofinansowana lub odmowie tego dofinansowania. Nie wiem, czy mogę na tym forum podać pełną nazwę tego Ośrodka, w którym już mam zarezerwowany pokój. Bardzo bym prosił czy możecie też zdradzić, czy już macie jakaś fajne Sanatorium lub Ośrodek wybrany ? Pozdrawiam.
AMPER
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 26
Na forum od: 02 kwie 2022 19:48
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: AMPER »

już od dawna nie mam 16 lat, znaczny też nie to jak sobie zasłużyłem na taką szybkość ? chyba też nie jestem z jakimiś nadprzyrodzonymi uprawnieniami z kast to w moim przypadku wynika że małopolska sprawniej a może najsprawniej działa w całej polsce że wnioski rozpatruje już w miesiącu styczniu a u was kwiecień i kwiecień :shock:
Czyżby tylu chętnych czy może organizacja szwankuje ? za co mamy płacić zaliczki na rezerwację jak nie wiadomo czy dostaniemy dofinansowanie a kwoty pobytu wahają się przecież od ponad 2 tysie do nawet 3500 - 4000 i to tylko za 2 tygodnie i z reguły 2 zabiegi dziennie a tylko niewiele daje 4 za to wtedy ceny szybują mocno w górę :o . chyba nie będę się przeprowadzał do innego województwa :lol:
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Turnusy rehabilitacyjne

Post autor: sztani »

Drogi kolego wnioski rozpatrywane są również w tym okresie ale liczy się kiedy kasa przyznana . A to ,że wniosek spełnia kryteria to też wiem od razu.bo dostaję pismo o zakwalifikowaniu. Żadna instytucja nie dostaje wcześniej kasy jak Kwiecień . Zaliczki są zwracane lecz zadatki nie :D
ODPOWIEDZ