Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Post autor: jan19557 »

Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych
UWAGA !

Zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ nr 183/2019/DSOZ z dnia 31 grudnia 2019r. wraz z późn. zm.) Szpital informuje, iż od 01 stycznia 2017 zmieniły się zasady przyjęcia i rozliczania pacjentów na rehabilitację stacjonarną w zakresie rehabilitacji ogólnoustrojowej.
Zmiany NFZ dotyczą wprowadzenia JGP, co nakłada na Szpitale Rehabilitacyjne obowiązek przyjmowania w pierwszej kolejności pacjentów po urazach wielonarządowych, pacjentów po przebytej ściśle określonej operacji ortopedycznej do 6 miesięcy po operacji oraz pacjentów po leczeniu zachowawczym szpitalnym do 6 miesięcy po wypisie ze szpitala.
W związku z tym okres oczekiwania na rehabilitację stacjonarną dla osób już oczekujących ulegnie znacznemu wydłużeniu.
Aktualny czas oczekiwania można sprawdzić na stronie:
https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/





Rehabilitacja ogólnoustrojowa udzielana jest pacjentom, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego.

Celem rehabilitacji ogólnoustrojowej jest:

wyleczenie, bądź zmniejszenie dysfunkcji narządu ruchu,
przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej
i psychicznej, zdolności do pracy i zarobkowania oraz zdolności do brania czynnego udziału w życiu społecznym.
Pododdział zajmuje się rehabilitacją z zakresu ortopedii, traumatologii
i reumatologii:

stany po artroskopii kolana, biodra, barku,
stany po rekonstrukcjach więzadeł, ścięgien, łąkotek,
stany po skręceniach, zwichnięciach, złamaniach,
stany po endoprotezoplastyce stawów i osteotomiach korekcyjnych,
zespoły przeciążeniowe, zespoły ciasnot powięziowych,
zmiany o charakterze entezopatycznym (łokieć golfisty, łokieć tenisisty, kolano skoczka, kolano biegacza, chonodromalacja rzepki, konflikt rzepkowo ? udowy),
chorób zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa i kończyn,
chorób reumatologicznych (np. RZS, ŁZS, ZZSK).
Oddział dysponuje 53 łóżkami w pokojach 2-, 3-osobowych, wyposażonych w telewizory.
Na terenie Szpitala funkcjonują punkty internetowe oraz dostępny jest Internet bezprzewodowy (Wi-Fi).



WARUNKI PRZYJĘCIA

Skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową jest wystawiane przez:

lekarzy oddziałów:
urazowo-ortopedycznych,
chirurgicznych,
neurochirurgicznych,
neurologicznych,
reumatologicznych,
chorób wewnętrznych,
onkologicznych,
ginekologicznych,
urologicznych,
kardiologicznych,
geriatrycznych;
W przypadku zaostrzeń chorób przewlekłych przez lekarza poradni:
rehabilitacyjnej,
urazowo-ortopedycznej,
neurologicznej,
reumatologicznej.
Pierwszeństwo przyjęcia posiadają pacjenci po przebytych operacjach ortopedycznych lub po leczeniu szpitalnym do 6 miesięcy od daty wypisania ze szpitala ostrej fazy.

Czas trwania rehabilitacji ogólnoustrojowej dla jednego pacjenta wynosi do 6 tygodni.

W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza prowadzącego rehabilitację, za pisemna zgodą Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
aw21
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 291
Na forum od: 10 paź 2017 10:32
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 17

Re: Rymanów Zdrój od 14.05.2021

Post autor: aw21 »

Jan dzięki za informacje , na pewno ktoś z nich skorzysta . Pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
BarbaraB64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 335
Na forum od: 01 mar 2019 18:01
Oddział NFZ: Śląski

Re: Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Post autor: BarbaraB64 »

Witam. Nie zdecydowałam się jednak na ten Zimowit w Rymanowie , wybrałam ośrodek Magnolia w Ustroniu , przewidywany termin przyjęcia to październik 2022 r , skierowanie z dopiskiem pilne .
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Rehabilitacja ogólnoustrojowa - realia

Post autor: jacky6 »


Wysłałem 3 lata temu wniosek takąż rehabilitację - do Szpitala Stanisław w Lądku Zdroju.
Przyszła odpowiedź - czas realizacji za 10 lat.
Podziękowałem i zdecydowałem się na półkomercję - NFZ pokrywa koszty zabiegów a ja noclegi i wyżywienie.
Czas oczekiwania niewspółmiernie krótszy.
:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Post autor: jacky6 »

jan19557 pisze: 06 maja 2021 21:10 Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych
Czas trwania rehabilitacji ogólnoustrojowej dla jednego pacjenta wynosi do 6 tygodni.

Kiedyś dowiedziałem się, że można z takowej rehabilitacji skorzystać dwakroć w ciągu roku.
Zastanawiam się, czy po pierwszym turnusie 3 tygodniowym - mój wniosek na kolejną 3 tygodniową rehabilitację zostanie zaakceptowany ?

:mrgreen: :ugeek:


Awatar użytkownika
BarbaraB64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 335
Na forum od: 01 mar 2019 18:01
Oddział NFZ: Śląski

Re: Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Post autor: BarbaraB64 »

Jacky6 z tego co się zorientowałam to w Magnolii też dopłatę chcą , w Zimowicie w tym roku jeszcze można by było jechać na rehabilitację ale mnie to nie bardzo pasowało więc poczekam ,zgadza się to że w danym roku można skorzystać z rehabilitacji do 6 tygodni ale jeżeli nie będzie konieczne przedłużenie pobytu to chyba nowe skierowanie trzeba by było mieć.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Post autor: Felice »

Na przedłużenie nie potrzeba nowego skierowania. O tym decyduje lekarz prowadzący i ma do tego prawo. Przedłużenie jest kontynuacją dkierowania.
Awatar użytkownika
BarbaraB64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 335
Na forum od: 01 mar 2019 18:01
Oddział NFZ: Śląski

Re: Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Post autor: BarbaraB64 »

Felice zgadzam się z tym że na przedłużenie rehabilitacji jeżeli lekarz w trakcie leczenia tak zadecyduje nie trzeba mieć kolejnego skierowania ale jeśli po 3 tygodniach skończymy rehabilitację a w danym roku chcielibyśmy następne 3 tygodnie wykorzystać to już chyba byłoby koniecznie nowe skierowanie ?
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Post autor: Felice »

Jeżeli rehabilitacja będzie zakończona, to na następna oczywiście nowe skierowanie.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14294
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Rehabilitacja ogólnoustrojowa

Post autor: ANDY12345 »

BarbaraB64 pisze: 29 maja 2021 14:47 Witam. Nie zdecydowałam się jednak na ten Zimowit w Rymanowie , wybrałam ośrodek Magnolia w Ustroniu , przewidywany termin przyjęcia to październik 2022 r , skierowanie z dopiskiem pilne .
Dopisek pilne nic nie znaczy, bo kryterium i wyznacznikiem są symbole ICD z numerem czy numerami, bo pod nimi kryje się nasze schorzenie, przebieg operacji i oczywiście stan po operacji. Tylko odpowiedni kod ICD spowoduje, że nasze przyjęcie będzie szybkie.
ODPOWIEDZ