Nowe Łazienki Mineralne

Forum na którym możemy wyrazić swoją opinię na temat ośrodka, w którym byliśmy. Podziel się z innymi wrażeniami o sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym. Zapytaj kuracjuszy jak było podczas ich turnusu. Jakie mieli warunki zakwaterowania i zabiegi rehabilitacyjne.
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31259
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Nowe Łazienki Mineralne

Post autor: Nutka »

Dziękuję Samosiu za opis :) Latałam tam wiosną na basen :)
Od 2015r. duże zmiany tam zaszły.....na korzyść oczywiście :)
anturium
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 37
Na forum od: 29 paź 2022 13:01
Oddział NFZ: Śląski

Re: Nowe Łazienki Mineralne

Post autor: anturium »

Niedługo zacznę pobyt w NŁM i mam pytanie do osób majacych wiedzę o tym obiekcie. Jakie zabiegi sa godne polecenia (jakość, obsługa ) a które są mało przydatne? Pytam bo byłem juz kilka razy w sanatoriach i zawsze oprócz zabiegów poprawiających samopoczucie/zdrowie (np. borowina, masaże) są też takie nic nie dające (np. kąpiel perełkowa)...
emik
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 403
Na forum od: 11 sty 2012 18:48

Re: Nowe Łazienki Mineralne

Post autor: emik »

Niedawno wróciłam z Nowych Łazienek Mineralnych. Pobyt NFZ. Potwierdzam to, co pisała Samosia, ale skrobnę parę słów od siebie. Pozwólcie, że napiszę kilka krótszych postów, ale kiedy ostatnio napisałam jeden długi i coś skasowałam, to użyłam bardzo brzydkich wyrazów.
1. Przyjęcie w recepcji bardzo sprawne. Nie było tłumów. Zjazdy rozłożone na dwa dni z tego co zauważyłam. Przede mną stały dwie osoby. Największa kolejka, jaką widziałam to 5 osób. Na podkreślenie zasługuje dbanie o dyskrecję w czasie przyjęcia, bynajmniej mi się tak trafiło. Gdy jakiś ciekawski kuracjusz stoi Ci tuż za plecami, pracownik recepcji zwrócił uwagę, aby się odsunąć. I muszę przyznać, że podobało mi się to. W ciągu trzech dni w recepcji trzeba opłacić opłatę klimatyczną, jeśli ktoś płaci, opłatę za czajnik i telewizor. Odpowiednio 35 i 70 zł. Opłata dotyczy pokoju, a nie liczby osób.
Wizyta u pielęgniarek i lekarza. Pod gabinetem pielęgniarskim kilka osób, przyjęcie dokumentów, wyznaczenie wizyty lekarskiej. To, co mi się podobało to wizyta lekarska wyznaczona na konkretną godzinę, co zapobiegło niepotrzebnym kolejkom. Weszłam punktualnie o tej godzinie, na którą miałam wyznaczoną wizytę. Badanie lekarskie, moim zdaniem, bardzo dobre. Pani doktor przeprowadziła ze mną wywiad, zapoznała się z dokumentacją, zbadała. Potem dobór zabiegów uwzględniający mój stan zdrowia i to, że nie ze wszystkiego mogę korzystać. Oprócz wizyty wstępnej miałam dwie kontrolne i końcową.
emik
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 403
Na forum od: 11 sty 2012 18:48

Re: Nowe Łazienki Mineralne

Post autor: emik »

3. Zabiegi
Zabiegi zostały wyznaczone niedługo po zapisaniu ich przez lekarza. Kartę odebrałam tego samego dnia wieczorem. Baza zabiegowa pracuje do 14.30, więc po tej godzinie nie ma już zabiegów. Każdy kuracjusz otrzymuje kurację pitną. Jedni znoszą to lepiej, inni podobno gorzej. Ja swoją Słotwinkę sobie chwaliłam :) Pacjenci ze szpitala otrzymują zapas wody na 3 tygodnie na początku turnusu, pacjenci sanatoryjni chodzą po wodę do pijalni i zabierają swój dzienny przydział. nie wiem, jak inne wody, ale Słotwinka po pewnym czasie staje się lekkko ruda. Warto mieć pijałkę lub słomkę i przez nią pić wodę. Ja wszystkie zabiegi miałam w budynku NŁM. Tak jak pisała Samosia na zawijania borowinowe chodzi się dalej. Tu są okłady. Oprócz tego cała gama zabiegów prądowych, ćwiczenia na sali, ćwiczenia w basenie (maks, głębokość 130 cm), masaże, kąpiele mineralne w starych, miedzianych wannach, kąpiele perełkowe, masaż podwodny, wirówki, sucha kąpiel kwasowęglowa, zabiegi ginekologiczne. Nie wiem, czy coś opuściłam , czy nie. Fizjoterapeuci sympatyczni, słuchający pacjentów. Tak bynajmniej było w moim przypadku. Jeśli ktoś chce zwiększyć częstotliwość zabiegów już zleconych, można sobie dokupić, inne można dokupić po zgodzie lekarza.
Posiłki i stołówka
Posiłki w dwóch turach. 7.45-12.30-16.30 lub 8.45-13.30-17.30
Na pewno jest dieta normalna, lekkostrawna i cukrzycowa. Wszystkie porcjowane i podawane do stolika. Bufet szwedzki na śniadanie jest dla gości hotelowych i pełnopłatnych.
Stawka żywienia dzienna to na turnusie NFZ niecałe 10 zł, tak powiedziano nam na spotkaniu organizacyjnym. Jak na te pieniądze i obecne ceny, to uważam, że chcę tego kucharza/kucharkę do domu :lol: Były dania jak dla mnie bardzo dobre, ale też takie, za którymi nie przepadam, ale nie łudźmy się, przy kilkuset kuracjuszach nie można zadowolić wszystkich kubków smakowych. Mi smakowało, to, czego nie lubiłam, po prostu nie jadłam. W pobliżu są sklepy i knajpki, można sobie kupić , co się chce.
emik
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 403
Na forum od: 11 sty 2012 18:48

Re: Nowe Łazienki Mineralne

Post autor: emik »

5.Pokoje
Pokoje są niewielkie, ale wszystkie z łazienkami.w pokojach studio łazienka na dwa pokoje, ale szczerze mówiąc nie widziałam takiego pokoju. Wiem, że są. Szafa, łózka, stolik, telewizor. Czyste, sprzątane 3 razy w tygodniu. Ręczniki - duży i mały - były wymieniane raz w połowie turnusu. Pościel nie jest wymieniana. Jak ktoś chce, kosztuje to 15 zł. Warto dodać, że jest pralka na terenie ośrodka. Duża, pojemna. 15 zł cykl prania. Raz korzystałam. Doprane, świeże. Jak dla mnie super, że jest taka możliwość.
6. Coś dla ciała i ducha
W Krynicy każdy znajdzie coś dla siebie. Coś dla ducha tuż obok NŁM. Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Nawet jak ktoś nie ma związków z kościołem polecam, aby zobaczył mozaiki, jakie się w nim znajdują. Warto.
W sanatorium prężnie swoje oferty przedstawiają dwa biura turystyczne PTTK i Jaworzyna. Oferta dość podobna, tylko terminy różne. Wycieczki po okolicy bliższej i dalszej(Polska, Słowacja, Węgry). Wieczorki taneczne dla chętnych poza sanatorium. Jest kino z dość bogatą ofertą tytułową, sporo dzieje się w Pijalni Głównej szczególnie w weekendy. Muzeum Nikifora (darmowe wejściówki w czwartki). Polecam też Muzeum Zabawek. Taki powrót do przeszłości jak dla mnie.
Sama Krynica daje mnóstwo okazji na bliższe i dalsze wędrówki. Te łatwiejsze na deptaku i w niższych partiach Góry Parkowej i te trudniejsze (jak np. na Jaworzynę). Bez względu na porę roku proponuję wjazd kolejką na Górę Parkową, bez pośpiechu, tak, aby mieć czas na zatrzymanie się w kolejkowej poczekalni i krótkie przeniesienie się do lat 30-tych ubiegłego wieku. Gondola na Jaworzynę też robi wrażenie (szczególnie na tych, którzy czują respekt przed wysokością).
Naprzeciwko NŁM sklep spożywczy "Jedynka", bardzo dobrze zaopatrzona pasmanteria, drogeria połączona z różnymi drobiazgami wyposażenia domu, niedaleko Delikatesy Centrum, kilka "Żabek" (piszę tylko o sklepach, w których byłam). Troszkę dalej Pasaż Krynicki - taka niewielka galeria handlowa.
Osoby, które szukały lokalnych wypieków pieczywa trafiały do piekarni Tęgoborze lub Oleksy (taka maleńka piekarnio - cukiernia jak za dawnych lat). Na stołówce nie ma typowo ciemnego chleb i stąd wiem o piekarniach od osób, które przynosiły sobie takie pieczywko.
7. Podsumowanie
Jestem bardzo zadowolona z pobytu w NŁM. Dobrą stroną tego sanatorium są, według mnie, ludzie. Od pani kierownik poprzez pracowników recepcji, pań pielęgniarek, pani doktor, fizjoterapeutów, pań kucharek, pań obsługujących stołówkę, pań pokojowych i pana, który szybko wymienił mi żarówkę w lampce nocnej. :D
Nigdy nie spotkałam się z jakąś niechęcią z ich strony.
Jeśli jeszcze raz mój NFZ zechce mnie tam wysłać, będę bardzo zadowolona.
A tak na marginesie, nigdy wcześniej nie byłam w Krynicy i jestem zauroczona. A jeszcze taka bajkowa zima mi się trafiła. :serce:
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11637
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Nowe Łazienki Mineralne

Post autor: Atina »

Dziękuję za opis :kwiat:
Awatar użytkownika
grazynamackowiak
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 23853
Na forum od: 11 maja 2014 19:33
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Nowe Łazienki Mineralne

Post autor: grazynamackowiak »

Samosiu ,emik dziękujemy za opis kuracji 8-)
Najnowsze informacje ,będą wykorzystane ,dla następnych kuracjuszy 8-)
Pozdrawiam :kwiat:
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4095
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Nowe Łazienki Mineralne

Post autor: Bibi2 »

Emik , bardzo mi się podoba Twój opis Łazienek , dziękuję :kwiat:
Awatar użytkownika
Elisabetha
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 26
Na forum od: 23 lis 2018 17:51
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Nowe Łazienki Mineralne

Post autor: Elisabetha »

emik, rzetelny, wyczerpujący opis. Dziękuję :kwiat:
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1245
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

Re: Nowe Łazienki Mineralne

Post autor: Samosia »

Emik super opis...dziękuję za to,że uaktualniłaś mój opis :kwiat:
ODPOWIEDZ