Idzie "nowe" 🤔

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7120
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Idzie "nowe" ...

Post autor: jacky6 »

Bibi2 pisze: 08 kwie 2022 11:43 Jacky , ZUS i KRUS to nie sanatoria , to ośrodki rehabilitacyjne.
Zakusy były aby połączyć wszystkie formy rehabilitacji , mam na myśli ZUS i KRUS ale na razie odstąpiono od tego.

Będąc aktywnym zawodowo byłem w odstępie roku w sanatorium ZUS a potem NFZ.
Różnice niewielkie, ZUS ciut dłuższy i więcej zabiegów.
Zakres zabiegów prawie identyczny - no, poza zusowskim "odstresowywaniem" służącym do drzemki poobiedniej .
Wspólnym fundator - budżet.
Jak równać szanse to wszystkim.

:mrgreen: :ugeek:

Awatar użytkownika
Hejusia
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 89
Na forum od: 22 lut 2022 18:44
Oddział NFZ: Kujawsko-Pomorski

Re: Idzie "nowe" 🤔

Post autor: Hejusia »

Różnica jest taka, że z ZUS nie płacisz nic, a z NFZ jednak płacisz :D
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4022
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Idzie "nowe" 🤔

Post autor: Bibi2 »

To jest polityka ZUS w zakresie rehabilitacji :
"Z programu rehabilitacji możesz skorzystać, jeśli jesteś zagrożony utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyskasz po rehabilitacji. Dodatkowo musisz spełnić jeden z poniższych warunków:
jesteś ubezpieczony w ZUS (pracujesz zawodowo),
pobierasz zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
pobierasz rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Z rehabilitacji możesz również skorzystać, jeśli:
podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywasz, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę,
starasz się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy."

Natomiast KRUS mówi tak:
"KRUS zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS.
Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji. Z tego względu należy podkreślić, że rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi.
Korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. "


Jak widać cele są zbieżne , myślę , że powinno się zostawić tak jak jest .


W rozmowach nt zmian w leczeniu sanatoryjnym biorą udział poza urzędnikami MZ,NFZ, konsultanci wszelkiej maści , stowarzyszenia oraz kierownictwo i właściciele ośrodków sanatoryjnych
jarkoz
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 58
Na forum od: 31 sie 2021 18:57
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 12

Re: Idzie "nowe" 🤔

Post autor: jarkoz »

Acik61bis pisze: 07 kwie 2022 13:57 Natrafiłem dziś na takie info:[link]
🤔🤔🤔
Gdzie ten link ? Poproszę o ponowne wrzucenie.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Idzie "nowe" 🤔

Post autor: Felice »

Admin skasował.
zebra
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 218
Na forum od: 06 lis 2014 17:10
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Idzie "nowe" 🤔

Post autor: zebra »

I nie ma wolności słowa ;)
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24524
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Idzie "nowe" 🤔

Post autor: ewasz »

Przecież ten link to nie reklama tylko odnośnik do ważnych wiadomości związanych z leczeniem.
Nie rozumiem powodu usunięcia 🤔
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Idzie "nowe" 🤔

Post autor: darek »

Bibi2 pisze: 08 kwie 2022 20:40 To jest polityka ZUS w zakresie rehabilitacji :
"Z programu rehabilitacji możesz skorzystać, jeśli jesteś zagrożony utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyskasz po rehabilitacji. Dodatkowo musisz spełnić jeden z poniższych warunków:
jesteś ubezpieczony w ZUS (pracujesz zawodowo),
pobierasz zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
pobierasz rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Z rehabilitacji możesz również skorzystać, jeśli:
podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywasz, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę,
starasz się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy."

Natomiast KRUS mówi tak:
"KRUS zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS.
Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji. Z tego względu należy podkreślić, że rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi.
Korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. "


Jak widać cele są zbieżne , myślę , że powinno się zostawić tak jak jest .


W rozmowach nt zmian w leczeniu sanatoryjnym biorą udział poza urzędnikami MZ,NFZ, konsultanci wszelkiej maści , stowarzyszenia oraz kierownictwo i właściciele ośrodków sanatoryjnych

Niestety to TYLKO TEORIA

Dlaczego płacąc wszelkie podatki i zobowiązania .
Pomimo postępujących schorzeń NIE WOLNO czy NIE MOGĘ skorzystać z prewencji ZUS
Tylko jestem zdany na NFZ
Nawet nie łapię się na turnusy rehabilitacyjne z PFRN bo w roku jest nie Moje schorzenie.

Nawet napisałem pismo do Prezesa ZUS w czasach Peło ,napisałem teraz

I nawet otrzymałem odpowiedź ,że po przyjrzeniu się Mojemu przypadkowi Musiałbym Zrezygnować z Orzeczenia o niepełnosprawności ,aby móc skorzystać z Prewencji ZUS
Nadmieniam ,że PŁACĘ wszelkie Obowiązkowe podatki w tym kraju .
Jako Benefitent Stypendium ZUS oraz jako Pracownik Najemny.
Nawet płacę podatek rolny .

Do czasu Kiedy w Polsce nie zostanie przypisany Bonus do Człowieka nadal będziemy oszukiwani.
Dlaczego Kasa nie idzie za Niepełnosprawnym.
Dlaczego to samo schorzenie jest inaczej traktowane w województwie X a inaczej w województwie Y

Odnośnie Sanatoriów - Jako Ten ,który zaczynał bardzo dawno temu mam pośrednio wyrobione zdanie.
Proszę Państwa
Prosze się nie obrażać ,ale dziś Sanatoria to są wczasy

Poziom usług w obiektach poprzez OSZCZĘDNOŚCI został do minimum obniżony
Kuracjusz ma Przyjechać ze swoim Termometrem , że Swoim Ciśnieniomierzem
Dobrze ,że jeszcze nie wymagają Swojego aparatu do ekg- Choć ostatnio w sanatorium Miałem swoje bo nie wiedziałem czy zostanie mi zlecone
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4022
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Idzie "nowe" 🤔

Post autor: Bibi2 »

Dlaczego? - nie wiem,
Dlaczego? Nie Wiem
Tylko nie wiem o co pytasz Darku, zacytowałeś mój post , tylko dlaczego?
Ze mną nie możesz dyskutować o polityce prewencji rentowej ZUS i KRUS , zacytowałam jaki cel ma tego typu rehabilitacja i szuś .
Ona dotyczy pracowników i ma na celu przywrócić do pracy , po wypadku, po chorobie , po okresowej rencie .
Tu nie ma znaczenia , że pracujesz i odprowadzasz składki , jeśli masz stałą rentę, jesteś na emeryturze to pobierasz świadczenie. Czy chcemy to zrozumieć czy nie , tak jest .
Często tak jest , że nie lubimy pozbywać się tzw" przywilejów" , na to trzeba patrzeć perspektywicznie i nie twierdzę , że wszystko jest cacy.
Są i tacy którzy całe życie nie korzystali z żadnej formy rehabilitacji , nie wiedzieli, nie chcieli, nie mogli , to przecież wiemy, nawet tu na Forum piszą o tym forumowicze.
Tak mówi przepis - to jest teoria , a dalej praktyka - czyżbyś ją kwestionował ?

Temat brzmi idzie nowe, propozycje zmian w leczeniu uzdrowiskowym są na etapie dyskusji w zespole poselskim , nawet nie klubie . Co uzgodnią czas pokaże, myślę, że na tym etapie mógłbyś zgłaszać swoje propozycje- adres: Wiejska 4/6/8, Parlamentarny Zespół ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego, Mundurowej Służby Zdrowia, Rehabilitacji i Gmin Uzdrowiskowych
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Idzie "nowe" 🤔

Post autor: darek »

..Pozwoliłem sobie na zacytowanie Twojego wpisu .
Poniekąd ze względu ,że wg Mojej oceny kolejne Majstrowanie przy systemie Sanatoryjnym może doprowadzić do ZLIKWIDOWANIA
Tej formy rehabilitacji.
Kolejne ekipy pomimo podnoszenia Składek Zdrowotnych kierują je tylko do budżetu.
Owe składki nie ida za pacjentem.
Gdyby nie Ofiarność Społeczeństwa i zbiórki pewnego Człowieka Nasz system zdrowia byłby na niskim poziomie.

Odnośnie zaś stwierdzenia ,że .Musiałbym Zrezygnować z tzw orzeczenia na stałe Fakt.
Może dzięki temu ,że Co dziś Mogę Głośno potwierdzić dzięki Dwóm Wybitnym Profesorom nie muszę już co 3 lub 6 miesiecy przedłużać Orzeczenia
Bo Byłem Młody
Bo odpowiednio w odpowiednim czasie nie dałem komuś w łapę
Ja Nawet po 10 latach w hutnictwie miałem orzeczoną Pylicę- Nawet otrzymałem jakieś zadośćuczynienie
Ale okazało się ,że ..Pylice miałem od papierosów i zabrali rencinę -dobrze ,że nie kazali oddać kasy
A dziś w ZUS nawet Brak informacji że Pracowałem w Hutnictwie to na marginesie

System opieki zdrowotnej JEST ZŁY.

Oczywiście Sanatoria powinny być kontynuacją leczenia Szpitalnego czy dla ludzie przewlekle chorych .
Nie twierdzę że powinni nadmiernie korzystać z owego przywileju .
Ale Kasa powinna iść za pacjentem

A i system Sanatoryjny powinien być Zmieniony na wzór krajów zachodnich
Tam każdy otrzymuje Voucher i sam wybiera sobie czas i miejsce
ODPOWIEDZ