Busko Zdrój - Krystyna

Forum na którym możemy wyrazić swoją opinię na temat ośrodka, w którym byliśmy. Podziel się z innymi wrażeniami o sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym. Zapytaj kuracjuszy jak było podczas ich turnusu. Jakie mieli warunki zakwaterowania i zabiegi rehabilitacyjne.
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4024
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Busko Zdrój - Krystyna

Post autor: Bibi2 »

Witam,
tym razem chciałabym Państwu przybliżyć , a także ocenić Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji KRYSTYNA w Busku Zdroju .
Właścicielem jest Uzdrowisko Busko-Zdrój SA , w skład wchodzą nw obiekty:
Sanatorium MARCONI
Uzdrowiskowy Szpital KRYSTYNA
Specjalistyczny Szpital GÓRKA
Sanatorium MIKOŁAJ
Sanatorium WILLA ZIELONA
Sanatorium OBLĘGOREK
Przychodnia Uzdrowiskowa
Willa CYPRYS
Wytwórnia wody Buskowianka
W Krystynie leczy się schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne oraz dermatologiczne.

Przyjęcie:
Pierwsze kroki kierujemy do gabinetu Siostry Oddziałowej (główne wejście, po prawej stronie), tam otrzymamy "legitymację kuracjusza" z podstawowymi danymi , nazwisko, nr pok. pielęgniarek, lekarza, numer pokoju oraz do wypełnienia 2 kartki z oświadczeniami.
Następne kroki do recepcji, tam panie proszą o skierowanie i kasują kasę (jest terminal także obrót bezgotówkowy możliwy), opłata za TV, czajnik, lodówkę-39 zł. Kolejna osoba to pani dietetyczka, coś tam odznacza, pyta o ewentualną dietę i wpisuje numer stolika na stołówce.
Lekki zawrót głowy i jedziemy na spotkanie z pielęgniarką , pod gabinetem "małe zamieszanie" (sporo ludzi i każdy ma własne pomysły). Dobrze jest przygotować :dane do kontaktu, upoważnienie bliskiej osoby, nazwę leków przyjmowanych na stałe. Pielęgniarka przeprowadza wywiad, jeśli były przy skierowaniu dokumenty wówczas o nie prosi , cały komplet papierologii idzie do doktora. Jeśli pokój jest przygotowany dostajemy klucze , jeśli nie to czekamy.
Obok w gabinecie przyjmuje doktor , kolejka nie mniejsza , turnus obsługuje trzech lekarzy ale i tak dość długie oczekiwanie czeka i zniecierpliwienie kuracjuszy. Pan doktor sam zaprasza do siebie wg swojego klucza. Po zmierzeniu ciśnienia, wywiadzie, rozpisuje zabiegi . W międzyczasie jemy obiadek , który wydawany jest do godziny 15 (tak działa tylko w pierwszym dniu ). Karty zabiegowe roznoszone są do pokoi rano.

Pokoje:
W ośrodku jest pełny przekrój pokoi , z moich obserwacji najwięcej jest pokoi 3-osobowych .
Na wyposażeniu są : TV, czajnik, lodóweczka , szklanki, talerzyki, łyżeczka, 2 ręczniki (mały i duży), ścierka, telefon wewnętrzny, radio .
Jeśli chodzi o meble to podstawowe ; stolik , krzesła, szafa, szafka, łóżka w zależności od potrzeb tapczanik lub łóżko medyczne. Pościel kolorowa , w oknach rolety, w większości pokoi są balkony.
Łazienka, oczywiście z prysznicem , przestronna, lustro i półeczka na kosmetyki , grzejnik łazienkowy elektryczny , miska do prania. Wymiana ręczników raz na turnus.

Stołówka:
stołówka przestronna , właściwie są dwie jedna dla kuracjuszy NFZ, druga dla komercyjnych. Posiłki odbywały się na 3 tury, siedzimy przy stolikach tak jak mieszkamy . Pod koniec turnusu posiłki jadane były w 2 turach .
Mały wybór diet , z tego co zaobserwowałam to dieta podstawowa i lekkostrawna, "cukrzycowa" jest tylko dla kuracjuszy z insuliną.

Baza zabiegowa:
1. Kąpiel siarczkowa
2. Fasony siarczkowe
3. Kąpiel solankowo-jodkowa
4. Kąpiel w zawiesinie borowinowej
5. Kąpiel solankowa z hydromasażem
6. Kąpiel solankowa - wirowa
7. Kąpiel kwasowęglowa
8. Kąpiel kwasowęglowa sucha CO2
9. Peloidoterapia - zawijania borowinowe całkowite
10. Peloidoterapia - zawijania borowinowe częściowe cały kręgosłup + pas biodrowy
11. Peloidoterapia - zawijania borowinowe częściowe cały kręgosłup + pas barkowy
12. Peloidoterapia - zawijania borowinowe częściowe duże stawy (kolana lub pas barkowy lub biodrowy) min.
13. Peloidoterapia - zawijania borowinowe częściowe małe stawy (dłonie lub stopy)
14. Jonoforeza borowinowa
15. Fasony borowinowe na dłonie lub na stopy
16. Natrysk (biczowy, szkocki)
17. Kąpiel perełkowa
V. Światłolecznictwo
1. Naświetlanie Lampą Bioptron
2. Lampa PUVA
3. Lampa Sollux
4. Lampa SUP /
5. Laseroterapia
VI. Elektroterapia
1. Diadynamic
2. Galwanizacja
3. Isodynamic
4. Jonoforeza z lekiem własnym
5. Prądy interferencyjne
6. Prądy Kotza /
7. Prądy Tensa
8. Prądy Traberta
9. Pulsatronic
10. Tonoliza /
VII. Ultrasonoterapia
1. Ultradżwięki /
2. Fonoforeza
3. Fala uderzeniowa
VIII. Magnetoterapia
1. Magnetronic
2. MRS/Viofor
3. Terapuls
4. MagnetoStym - magnetostymulacja mięśni dna miednicy
5. Terapia SIS-SUPER INDUKCYJNA STYMULACJA
IX. Termoterapia
1. Kriosauna ogólnoustrojowa
2. Krioterapia 1 okolica
3. Okłady parafinowe
X. Aerozoloterapia
1. Inhalacje solankowe
2. Nebulizacja zatok
3. Tlenoterapia
XI. Pozostałe zabiegi
Zabiegi pełnopłatne bez ordynacji lekarskiej i bez wpisu w kartę ordynacyjną
1. Masaż kamieniami Sanatorium „Marconi
2. Platforma wibracyjna
3. Kąpiel w piwie z hydromasażem
4. Bieżnia treningowa / 30 min.
(Zakład Przyrodoleczniczy nr III i Szpital „Krystyna”)
5. Sauna (Sanatorium „Marconi”):
- do 30 min
- do 60 min.
6. Muzykoterapia
7. Ćwiczenia na atlasie
8. Masaż czekoladowy (Sanatorium "Marconi")
9. Masaż pomarańczowo-waniliowy (Sanatorium "Marconi")
10. Masaż wyszczuplający (Sanatorium "Marconi")
11. Masaż bańką chińską
- masaż całościowy
- masaż częściowy
12. Marsz z kijkami Nordic Walking

Jak widzicie jest w czym wybierać , oczywiście część zabiegów jest nie osiągalnych w trakcie pobytu w ramach turnusu z NFZ

Sprawy medyczne:

Z tego co zauważyłam w Krystynie przyjmuje 3 lekarzy, mój doktor był ok, wspólnie wybraliśmy odpowiednie dla mnie zabiegi .Byli tacy którzy mieli krytyczne uwagi do lekarzy prowadzących ze względu na "obcinanie zabiegów". Pan Ordynator przyjmował codziennie, można było bez umawiania przyjść po poradę ewentualnie zmienić zabiegi. W trakcie turnusu odbyły się 2 wizyty kontrolne.
Jest kilka dyżurek pielęgniarskich, moje Panie pielęgniarki były miłe i sympatyczne.
Jeśli chodzi o rehabilitantów to różnie , od bardzo fajnych ludzi do "skazanych za karę " , całe szczęście, że trafiłam tylko na jedną taką panią.
Zapewne wiele osób zainteresuje jak jest z zabiegami czy można przenieść godziny dowolnie - różnie, jeśli jest taka możliwość to nie ma problemu ale nie wszystkie - w przypadku basenu solnego szanse zerowe, no i kąpiel siarkowa w godzinach porannych także. Zabiegi odbywają się na dwie zmiany, baza zabiegowa czynna jest do 19 . Istotną informacją jest , że okłady borowinowe są poza budynkiem Krystyny (baza vis`a vis ), może to być niedogodnością w okresie wiosna-jesień-zima.

Różne takie:
Budynek jest duży , ma swoje skrzydła, windy, połączenia , do końca tego nie ogarnęłam . W związku z tym, że Krystyna jest szpitalem to obowiązują tutaj pewne zasady, może to przeszkadzać ale są obchody pielęgniarskie- rano ok 7 i wieczorem między 21-22.
Kuracjusze niepełnosprawni mogą liczyć na opiekę sanitariuszy, zaprowadzą/zawiozą na odpowiednią godzinę na zabiegi. Posiłki również dostarczane są do pokoi . Nie ma problemu z wózkami są dostępne .
W szpitalu jest pralka i suszarka, można skorzystać za odpowiednią opłatą , żelazko bezpłatnie w recepcji, deska do prasowania na piętrach .
W Krystynie jest biblioteka uzdrowiskowa , można z niej korzystać . Ja mam kartę w miejskiej bibliotece , otrzymałam kredyt zaufania , nie pobierają ode mnie kaucji za książki wobec czego korzystam z miejskiej .
Jeśli chodzi o sprawy duchowe , to na III piętrze (część tzw kardiologiczna ) jest kaplica, o godzinie 7 w niedziele odprawiane są msze .
W dwóch turach zorganizowano wycieczkę po części uzdrowiskowej Buska , podstawowe informacje o historii Uzdrowiska.
W dalszym ciągu trwa rozbudowa Krystyny , mówi się , że w jednej części będzie miała siedziba (od frontu) dyrekcji Uzdrowiska Busko , w drugiej część komercyjna - informacje niesprawdzone , tak mówią na mieście .

Podsumowanie:
Powyżej staram się zawrzeć suche fakty dotyczące oceny Szpitala Krystyna , nie znajdziecie w mojej opinii relacji z pobytu ponieważ jak spędzałam czas to jest moje , a nie Wasze (z całym szacunkiem) teraz moje zdanie, a wierzcie , że potrafię obserwować :
opieka pielęgniarska jest oki , lekarze różnie w zależności na kogo się trafi , z rehabilitantami jest podobnie .
Brakuje mi takiego uświadomienia kuracjusza o wartości zabiegu, krążą opinie kuracjuszy czasami bardzo wprowadzające w błąd pozostałych.
Największą porażką jest totalne bezmyślne planowanie , to co robią woła o pomstę do nieba , bezmyślność, wręcz nieodpowiedzialność. Tak naprawdę to, aby zdecydować się na jakiś dodatkowy zabieg należy samemu poczytać o jego właściwościach i ewentualnych przeciwwskazaniach. Jako przykład : kąpiel solankowa 17:15 - borowina 17;45.
Kriosauna jest przeciwwskazaniem jeśli mamy borowinę , tylko nikt nam tego nie powie , to my mamy to wiedzieć .
Odnośnie wyżywienia , należy się pochwała - jedzenie smaczne , niepowtarzające się , codziennie zupy mleczne plus dodatki , ilość dla mnie wystarczająca , natomiast mężczyznom może być mało . Jak zawsze pieczywo ciemne może być w deficycie , z warzywami różnie , czasami warto mieć coś swojego. Ja jestem małosolna i dla mnie często zupy były o szczyptę za słone ale to mój smak . Panie kelnerki miały co robić . Niestety muszę źle ocenić dietetyka , obserwowałam dość wymagającą dietę , kuracjuszka przez cały pobyt skazana była na jedną zupę i jaja .
Brak inwencji i zainteresowania - bardzo współczułam i tutaj nie zawiniły kelnerki czy kucharki - brak było nadzoru dietetyka !
Odnośnie utrzymania czystości : na każdym kroku były dozowniki środków dezynfekujących ale co z tego - były puste ..., wymagano od nas maseczek , do czego nie wszyscy się stosowali. Zwrócono mi raz uwagę i na zabiegi chodziłam w maseczce ( tak na prawdę zobowiązałam się do tego).
Pokoje z pozoru są czyste , ale dało się zauważyć niedomyte kabiny, armaturę sanitarną, wszechobecny kurz na parapetach, aparacie telefonicznym, czy też w innych miejscach. Papier toaletowy bez ograniczeń ale w bardzo złej jakości. Super, że czajniki odkamienione . Część pokoi miało balkony , tam panie sprzątające uważały, że nie trzeba sprzątać.
Ośrodek Krystyna położony jest przy deptaku , do każdej części Buska jest blisko. Wokół są zakazy jazdy , jedynie w dniu przyjazdu i wyjazdu można podjechać pod wejście . Koszt parkingu to 10zł/dobę. W recepcji można kupić wodę oraz kosmetyki dr Dudy, a także drobne upominki . Oznaczenie kondygnacji i numeracja pokoi to majstersztyk , kto będzie tam to będzie wiedział o co chodzi . Przez czas pobytu zastanawiałam się nad pewną powtarzalną sytuacją , codziennie pan dyrektor przechadzał się po terenie ośrodka i wokół , tylko nie mogłam zrozumieć w jakim celu . Mówią , że pańskie oko konia tuczy , a tu wokół posucha , nawet trawa nie jest skoszona , brak smaku, ławki niepomalowane ,pouszkadzane ... Windy jeżdżą w takim tempie , że szybciej wejdziemy po schodach ale może tak ma być.
To co mnie najbardziej zniesmaczyło to panie sprzątające mające zapędy iście dyrektorskie, oj czasami dobrze byłoby przytrzeć noska tym paniom . Jeśli jeszcze tam będę na kuracji to nie omieszkam porozmawiać o pewnych moich odczuciach z panem dyrektorem , rozmowa pt oczyma kuracjuszki .
Będąc w Busku możemy korzystać z pełnej oferty biur podróży, jeśli ktoś jest własnym samochodem można wyskoczyć tu i tam . Dodatkowo jest możliwość wypożyczenia roweru (8zł/godz) , druga wypożyczalnia jest przy tężni , cena taka sama ale rowery nóweczki . Oferta rozrywkowa wystarczająca , grają w Wojskowym, Włókniarzu, Słowackim, Nidzie, Viktorii, Belwederskiej - bilety 10-15 zł. Lody można zjeść w kilku kawiarenkach , należy odkryć swoje miejsce, najbardziej oblegana jest Bella vita smaczne lody i desery .Vis-à-vis Krystyny jest sklep spożywczy , jest tam wszystko.
Pijalnia wody zlokalizowana w Sanatorium MARCONI jest nieczynna.
Busko to piękny park, ogromna tężnia , mini tężnia w budynku z leżakami , kilka bardzo ładnych fontann , bardzo ładny deptak oraz moc kwiatów i krzewów. Ci , którzy byli w Busku wiedzą, że gołębie są dość dużym problemem , od tego roku władze miasta postanowiły zmienić sposób odstraszania ich , zamontowano głośniki z nagranymi głosami ptasich drapieżników , mam wrażenie, że w jakimś stopniu skutecznie działają. Obowiązkowo wieczorem należy obejrzeć widowisko : o 21 przy tężni grające fontanny i cudnie oświetloną tężnię, a następnie o 21:30 światło i dźwięk -w parku , przy muzyce Vivaldiego Cztery pory roku festiwal światła . cudownie podświetlane drzewa w parku i amfiteatr.
Wrócę jeszcze do tężni , została w taki sposób zbudowana, że w okresie zimowym wewnątrz jest lodowisko, a latem odbywają się koncerty. Dodam, że niestety wejście na tężnię jest odpłatne.
Byłam w Busku po raz kolejny, jeśli miałabym Krystynę porównać z poprzednimi ośrodkami , niestety wypadłaby najsłabiej . Jednak mimo moich trochę krytycznych uwag pobyt uważam za udany , do Krystyny mogę przyjechać ponownie .

Dziękuję za uwagę , trochę przynudziłam ale mam nadzieję , że pomoże to przyszłym kuracjuszom

pozdrawiam
Bibi 2
Awatar użytkownika
lawenda
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1540
Na forum od: 29 cze 2014 15:01
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Busko Zdrój - Krystyna

Post autor: lawenda »

Bibi dziękuję za szczegółowy opis ośrodka. :kwiat: Konkretnie i na temat. Nie zanudzałaś.... przeczytałam z przyjemnością. :)
Pietka 50+
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 580
Na forum od: 28 lut 2017 14:04
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Busko Zdrój - Krystyna

Post autor: Pietka 50+ »

Bibi, jestem pod wrażeniem :) ufff, opinia na bogato, super. Bardzo dziękuję :) :kwiat:
Awatar użytkownika
malgorzatas
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 58743
Na forum od: 16 lis 2013 14:16
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Busko Zdrój - Krystyna

Post autor: malgorzatas »

Wszystko i na temat...milo się czytało opinię....pozdrawiam... :kwiat: :kwiat:
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11571
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Busko Zdrój - Krystyna

Post autor: Atina »

Dziękuję za opis :kwiat:
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14134
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Busko Zdrój - Krystyna

Post autor: GIENIA »

Dziękuję :kwiat:
Awatar użytkownika
ka_jak_kazimierz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3789
Na forum od: 13 mar 2016 14:48
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Busko Zdrój - Krystyna

Post autor: ka_jak_kazimierz »

Przyłączam się do podziękowań.
Żeby zamieścić taką relację trzeba poświęcić troszkę czasu, ale to świadczy o poważnym traktowaniu innych użytkowników Forum.
Brawo
Pozdrawiam 🌷
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Busko Zdrój - Krystyna

Post autor: Felice »

Bibi jak zwykle nad wyraz profesjonalnie. Znam Krystynę, byłam na leczeniu. We mnie został wielki uraz po pobycie tam, dlatego nie zamieszczałam oceny.
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24524
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Busko Zdrój - Krystyna

Post autor: ewasz »

Dzięki za opis 😀
Awatar użytkownika
Mark52
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 503
Na forum od: 24 maja 2022 14:24
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 1

Re: Busko Zdrój - Krystyna

Post autor: Mark52 »

Brawo, brawo za tak wyczerpujący opis, po przeczytaniu go wydaje mi się jak bym tam już był :)
pozdrawiam
ODPOWIEDZ