Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14127
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: GIENIA »

Gdzieś czytałam spekulacje , że tylko osoby na tzw rehabilitację poszpitalną , będą miały refundowany pobyt w całości , tak jak dotychczas , a osoby na turnusy sanatoryjne , będa miały refundowane tylko zabiegi , raz na 12 miesięcy , a nocleg i wyżywienie będą pokrywać w całości . Oczywiście z możliwością wyboru terminu i miejsca .
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: Felice »

Leczenie szpitalne nie może zniknąć tak sobie, bo to jest taki sam pobyt jak na neurologi czy internie, a jak każdy pobyt w szpitalu jest bezpłatne. To nie są spekulacje tylko prawo, którego nam nikt nie powinien odebrać.
Awatar użytkownika
ka_jak_kazimierz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3789
Na forum od: 13 mar 2016 14:48
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: ka_jak_kazimierz »

GIENIA pisze: 21 cze 2022 19:56 Gdzieś czytałam spekulacje , że tylko osoby na tzw rehabilitację poszpitalną , będą miały refundowany pobyt w całości , tak jak dotychczas , a osoby na turnusy sanatoryjne , będa miały refundowane tylko zabiegi , raz na 12 miesięcy , a nocleg i wyżywienie będą pokrywać w całości . Oczywiście z możliwością wyboru terminu i miejsca .
To by przypominało obecny tryb ambulatoryjny realizowany w uzdrowisku 🤔.
Tyle że mamy chyba mniej dni zabiegowych...
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7120
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ

Post autor: jacky6 »

darek pisze: 21 cze 2022 13:05 A Sanatoria pozostaną BEZPŁATNE dla Osób po zabiegach do szybkiej rehabilitacji -tak jak to było w latach 60 czy 70

Darku - to nie sanatoria ale szpitale uzdrowiskowe.
I to trzeba umieć rozróżnić.
I na to nie ma mocnych.

:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: Felice »

Kaziu na ambulatoryjnym jest 10 dni zabiegowych i do pięciu zabiegów dziennie. Seria 10 zabiegów terapeutycznie wystarczająca, a jak dla mnie dwa tygodnie jest idealnym czasem.
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14127
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: GIENIA »

Jedno się zmieni na pewno .. konkretne osoby , grupy osób , będą mogły wyjeżdżać na te same turnusy .. czy to dobrze ? .. punkt widzenia , zależy od punktu siedzenia ;)
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11569
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: Atina »

Raczej od zasobności portfela...
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4022
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: Bibi2 »

Gieniu , tak jakoś odbieram Twoją wypowiedź dziwnie, czy uważasz, że robią tą rewolucję dla jakiejś uprzywilejowanej grupy?

Wcześniej pisałam, że te projektowane zmiany wcale nie będą takie dobre. Pomijam fakt , że całe wydziały w NFZ-cie ulegną rozwiązaniu - o to nie trzeba się martwić . Obowiązek wyboru i przesłania dokumentów po części będzie narzucony na lekarza POZ , nie wyobrażam sobie że w gabinecie lekarz będzie mi szukał ośrodka dobrego, zgodnego z specyfiką choroby, w dobrym dla mnie czasie i z krótkim okresem oczekiwania .... marzenie :roll:
Następnie balneolog w sanatorium oceni czy należy mi się taka forma rehabilitacji czy nie . Jeśli chcę jedynkę to trzeba będzie na nią czekać np. dodatkowe pół roku , cudownie .... Poczekamy zobaczymy , w założeniach nowy system ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku .
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7781
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ

Post autor: darek »

jacky6 pisze: 22 cze 2022 00:00
darek pisze: 21 cze 2022 13:05 A Sanatoria pozostaną BEZPŁATNE dla Osób po zabiegach do szybkiej rehabilitacji -tak jak to było w latach 60 czy 70

Darku - to nie sanatoria ale szpitale uzdrowiskowe.
I to trzeba umieć rozróżnić.
I na to nie ma mocnych.

:mrgreen: :ugeek:
Tak ZGADZAM się .
Jednak owe tzw Leczenie Poszpitalne wchodzi w skład Świadczeń Sanatoryjnych.

Zresztą w tylko 2021 roku tylko w Naszym Śląskim województwie porównując do roku 2020 roku liczba Skierowań na leczenie po Szpitalne w ramach NFZ DIAMETRALNIE zostało zmniejszone.

Nawet o 90%.

Jak jest w innych województwach tego nie dociekałem jednak będąc w 2021 w Perle - bylo widać mniej Osób ze skierowaniami Po Szpitalnymi.
Czy zmniejszyła się liczba Osób wymagających rehabilitacji ?
W Ustroniu podobnie gdyby nie oddziały zamiejscowe Kliniki było by podobnie

Cóż Cena zrobiła Swoje
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14127
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: GIENIA »

Atina pisze: 22 cze 2022 09:08 Raczej od zasobności portfela...
Jeśli zasady dotyczące dopłat do turnusów nie zostaną zmienione , zasobność portfela nie będzie miała znaczenia :)
Bibi2 pisze: 22 cze 2022 10:25 Gieniu , tak jakoś odbieram Twoją wypowiedź dziwnie, czy uważasz, że robią tą rewolucję dla jakiejś uprzywilejowanej grupy?

Ależ skąd Bibi ... nie to miałam na myśli :? nie chodziło mi o uprzywilejowane grupy , a o każdego z nas :)
Jeśli grupka kuracjuszy fajnie dogaduje się i spędza czas na turnusie , wg nowych zasad , będą mogli kolejny turnus już zaplanować razem :)

Jeśli chodzi o szukanie ośrodka , to prawdopodobnie nie będzie to zadanie lekarza , a nasze .... podobnie jak z receptami , lekarz wystawia kod i nie interesuje go w której aptece go zrealizujemy . Otrzymamy ( skierowanie ) kod do sanatorium , ale nie do konkretnego , i to my sami będziemy szukać odpowiedniego dla nas ośrodka . Tak mi sie wydaje ..
Na pewno będzie niemało zamieszania , gdy wejdzie nowe ...
ODPOWIEDZ