Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Andrzej-WP
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 354
Na forum od: 07 paź 2015 08:39
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: Andrzej-WP »

Znalałem poniższy artykul. Częściowo go cytuje-skopiowanego

"Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z zapowiadanej reformy lecznictwa uzdrowiskowego"

Tekst z PULSU MEDYCYNY z dnia 01.06.2023 roku

Źródło: Puls Medycyny
[]
Ostatnio zmieniony 24 sie 2023 23:08 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto kopię artykułu
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: Felice »

Przecież to było wiadome od początku.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7822
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: darek »

Dziś w interecie wysyp informacji n/t Sanatoriów
Chyba jakaś zmowa pozwolę sobie na kilka POZYTYWNYCH CYTATÓW :

[Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w zakresie:

wprowadzenia definicji lekarza uzdrowiskowego w miejsce dotychczasowych definicji lekarza uzdrowiskowego osób dorosłych oraz lekarza uzdrowiskowego dzieci;
dopuszczenia możliwości zatrudnienia odpowiednio przeszkolonych lekarzy z I stopniem specjalizacji w dziedzinie klinicznej tożsamej lub pokrewnej z kierunkiem leczniczym uzdrowiska, lekarzy w trakcie specjalizacji w dziedzinie rehabilitacji medycznej, odpowiednio przeszkolonych lekarzy w trakcie specjalizacji w dziedzinie klinicznej tożsamej lub pokrewnej z kierunkiem leczniczym uzdrowiska dla świadczeń udzielanych w warunkach sanatorium uzdrowiskowego lub świadczeń ambulatoryjnych oraz odpowiednio przeszkolonych lekarzy innych specjalizacji lub bez specjalizacji z minimum 10-letnim stażem pracy dla świadczeń ambulatoryjnych lub udzielanych w warunkach sanatorium uzdrowiskowego dorosłych;
określenia minimalnego czasu pracy lekarza prowadzącego leczenie przez dostosowanie do potencjału łóżkowego świadczeniodawcy zgłoszonego do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą;
racjonalizacji zakresu opieki lekarskiej i pielęgniarskiej bez niekorzystnego wpływu na jakość udzielanych świadczeń i bezpieczeństwo prowadzonych terapii;
racjonalizacji zasad specjalistycznego lekarskiego nadzoru nad zakładami przyrodoleczniczymi, przy jednoczesnym wprowadzeniu nadzoru nad bezpośrednim udzielaniem świadczeń w zakładzie przyrodoleczniczym przez specjalistę w dziedzinie fizjoterapii lub fizjoterapeutę posiadającego
tytuł magistra z minimum 5-letnim stażem pracy, w tym z minimum 3-letnim stażem pracy w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego.
- Oczekiwanym efektem proponowanych zmian jest przede wszystkim umożliwienie świadczeniodawcom pozyskania niezbędnego personelu do prowadzenia leczenia uzdrowiskowego, co powinno korzystnie przełożyć się na jakość udzielanych świadczeń oraz pozytywnie wpłynąć na dostępność do świadczeń – czytamy w OSR./b]

To pierwsza proponowana Zmiana oby z korzyściami dla Pacjenta

Więcej skierowań, wyższe wyceny
W Polsce mamy obecnie 47 uzdrowisk statutowych, w których funkcjonuje ponad 250 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, w tym blisko 200 sanatoriów uzdrowiskowych.

- Z danych NFZ wynika, że przed pandemią COVID-19 każdego roku do oddziałów wojewódzkich NFZ wpływało ponad pół miliona skierowań do sanatoriów; w 2022 r. NFZ procedował ponad 400 tys. skierowań na leczenie uzdrowiskowe, co stanowi jedną z głównych przyczyn problemów z dostępnością do leczenia uzdrowiskowego i w rezultacie długim czasem oczekiwania na wyjazd do sanatorium uzdrowiskowego – wyjaśnił wiceminister.

Jak zauważył, nakłady na świadczenia opieki zdrowotnej NFZ na lecznictwo uzdrowiskowe sukcesywnie rosną: z kwoty 707 678 tys. zł w 2019 r. do kwoty 1 497 848 tys. zł w 2023 r. (plan aktualny wg stanu na marzec 2023 r.) i są wyższe o kwotę 790 169,84 tys. zł, tj.o 111,66 proc.

Jak podkreślił, Narodowy Fundusz Zdrowia w ostatnich latach systematycznie zwiększał finansowanie leczenia uzdrowiskowego poprzez zwiększenie wyceny osobodnia:

uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych wzrosło z 81,56 zł do 152,93 zł w 2023 roku
uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych wzrosło z 106,78 zł w 2020 roku do 205,57 w 2023 roku
uzdrowiskowa rehabilitacja dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym wzrosła z 98,65 do 164,24 zł w roku obecnym
wycena ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego dorosłych wzrosła odpowiednio z kwoty 37,61 do 60,36 zł.
podobne wzrosty wyceny osobodnia nastąpiły w przypadku dzieci.
Według informacji wiceministra, ilość wniosków, które były procedowane w Funduszu (nie ma danych, ile skierowań wystawili lekarze) wynosiła w 2019 roku 445 035. W latach 2020 i 2021 liczba ta była, ze względu na pandemię, zdecydowanie mniejsza – odpowiednio 179 935 i 309 437. W 2022 roku NFZ procedował 405 921 skierowania.


Prawdopodobnie oby NIE przed wyborami Ktoś pomyślał że ceny i inflacja poszły w górę i obawiano się może Problemów z utrzymaniem standardów żywieniowych

Jednocześnie pojawiła się też informacja Dlaczego tak skróciły się Kolejki do sanatoriów
Awatar użytkownika
wiktor64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1262
Na forum od: 17 sty 2017 20:42
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 7

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: wiktor64 »

Witam :D
Kurcze czytałem dziś artykuł odnosnie skierowa do sanatorii '
chodzi mi o reforme od roku2024 i wyczytałem ze dalej bedzie
NFZ wysyał,powod brak konsultacji,i wszystko trafio do zammrazarki ,czyli utkneło
w martwym miejscu,,a tak miao być pieknie :D
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1245
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: Samosia »

Wiktor64 przecież to już było pewne,że z tego nic nie będzie...jednak jeśli przed pażdziernikiem nie zamrożą cen za pobyt sanatoryjny to ceny w 2024 wystrzelą 😱😱😱

Proponowane podwyżki opłat za 21 dni pobytu w uzdrowiskach w 2024 roku:
-pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (865,33 zł - od 1 października do 30 kwietnia/1085,65 zł - od 1 maja do 30 września);
-pokój jednoosobowy w studiu (692,8 zł - od 1 października do 30 kwietnia/992,75 zł - od 1 maja do 30 września);
-pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (660,95 zł - od 1 października do 30 kwietnia/881,26 zł - od 1 maja do 30 września);
-pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (584,85 zł - od 1 października do 30 kwietnia/724,65 zł - od 1 maja do 30 września);
-pokój dwuosobowy w studiu (432,67 zł - od 1 października do 30 kwietnia /660,95 zł - od 1 maja do 30 września);
-pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (376,92 zł - od 1 października do 30 kwietnia/517,6 zł - od 1 maja do 30 września);
-pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (331,8 zł - od 1 października do 30 kwietnia /392,85 zł - od 1 maja do 30 września);
-pokój wieloosobowy w studiu (315,87 zł - od 1 października do 30 kwietnia/361 zł - od 1 maja do 30 września);
-pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (281,37 zł - od 1 października do 30 kwietnia/315,87 zł - od 1 maja do 30 września).

Wydaje mi się,że tak jak teraz kurracjsze walczyli o pokoje jedno i dwuosobowe tak po nowym roku jeśli wejdą te ceny będą walczyć o tańsze wieloosobowe 🤔
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7822
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: darek »

Droga Samosiu

Dlaczego się DZIWISZ
Koszt pobyt poszedł do Góry.
Ale na przykładzie pokoju 1 osobowego z pełnym węzłem JEST to TYLKO 205 złotych za pobyt 21 dniowy

Zauważ ile w zależności od regionu o ile zdrożała tzw Zimna Woda , ogrzewanie i inne

FAKT wg co niektórych w Polsce nie ma Inflacji
Ale idąc na zakupy ile kosztuje kg danego artykułu

Ale tez Musisz Pamietać ,że dla wielu Tańszy jest Pobyt w Sanatorium niż w Domu

Samosiu to nazywa się INFLACJA

No ale na koniec Płaca Minimalna od sierpnia poszła w górę a i Emerytom dostanie się Odpowiednio Dużo wg pewnej TV

Nadal będzie status qwo
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1245
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: Samosia »

Darku...zobaczymy co nam przyniesie nowy rok 🤔
Awatar użytkownika
wiktor64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1262
Na forum od: 17 sty 2017 20:42
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 7

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: wiktor64 »

Witam :D
Mam pytanie moja żona była u lekarza po skierowanie do
sanatortum i poszło przez internet ,i dostała kod i ma sledzić
te skierowanie i pytasnie gdzie ma sledzi ,czy musi załoyć,ptofil zaufany
i drugie pytanie ja skadałem w czerwcu na starych zasadach i pytanie
czy przyjdzie mi pocztą jak xawsze było ,czy przysl mi kod tak jak zonie
dzieki za pomoc
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

skierowania do sanatorium z NFZ

Post autor: jacky6 »


Można śledzić na stronie Dolnośląskiego NFZ ale dopiero, jeśli dostanie numer, który przydziela właśnie NFZ przysyłając go pisemnie.
Można a nawet należy uruchomić Internetowe Konto Pacjenta a tam także będzie można obserwować informacje o skierowaniach zarówno żony jak i Twoim.
Każdy powinien posiadać swoje indywidualne konto IKP.
Jeśli masz z tym problemy poproś o pomoc syna, córkę, wnuczka lub kumatego ( w informatyce ) przyjaciela.
Profil zaufany nie jest konieczny, wystarczy posiadanie internetowego konta bankowego.

:mrgreen: :ugeek:

Dagna
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 453
Na forum od: 07 sie 2013 14:37
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Koniec skierowań do Sanatorium z NFZ artykuł

Post autor: Dagna »

1. Żona może śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta IKP
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/do-sa ... ierowaniem
zalogować się można przez PUE albo konto bankowe
https://pacjent.gov.pl/internetowe-kont ... -zalogowac
2. Na papierowe kodu nie dostaniesz ;) ale Ty też możesz swoje śledzić w zakładce skierowania na IKP, pojawi się jak tylko zarejestrują skierowanie.
ODPOWIEDZ