Rezygnacja z sanatorium

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Rezygnacja z sanatorium

Post autor: Dzia_dek »

Lidia452 pisze: (...) nadal nie wiem czy jak teraz dostane skierowanie a jesem na l4 to moge skorzystac z rehabilitcji
czy mam prosic o przesuniecie terminu bo mi nie wolno pojechac?
Lidio będąc na Twoim miejscu postąpiłbym w następujący sposób:
po pierwsze, kontakt z lekarzem przez którego masz wystawiony zasiłek, czy nie widzi przeciwwskazań
do rehabilitacji w sanatorium i ewentualne pokrycie tego pobytu zasiłkiem chorobowym tak aby była
zachowana jego ciągłość;
po drugie kontakt z ZUS-em i powiadomienie, o zmianie miejsca pobytu w czasie zasiłku. To na wypadek
gdyby komuś tam wpadło do głowy skontrolować Ciebie, gdy Ty będziesz poza miejscem zamieszkania.
Można też wcześniej zadzwonić do ZUS-u, jeszcze przed przydziałem, z pytaniem o taki wyjazd.
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Rezygnacja z sanatorium

Post autor: ewiko »

"Nie rozumiem tego stwierdzenia,przecież jeżeli zrezygnowala to nie będzie miała numeru Pozdrawiam! "

Może mało zrozumiale napisałam . Po rezygnacji z przydziału , złoży kolejny wniosek , i jak tylko otrzyma numer , od razu może starać się o zwroty. Taką informację koleżanka otrzymała w NFZ cie. Pozdrawiam.
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Rezygnacja z sanatorium

Post autor: ewiko »

Podejrzewam , że musi złożyć nowy wniosek , a po otrzymaniu numeru , będzie mogła ubiegać się o zwroty ... żadna łaska , każdy może :?
No , chyba , że chodziło , o coś innego .
Gieniu , nie wiem , jak jest w Twoim NFZ-cie , w mazowieckim o zwroty można ubiegać się dopiero po roku. Natomiast koleżanka , podobno będzie mogła starać się o zwroty bez karencji .

Natomiast , jeśli chodzi o sam dojazd do Połczyna , to faktycznie jest tragiczny. Inni dojeżdżają , jak mają auto i sprawnego kierowcę. Niestety , koleżanka o której napisałam , nie jest w stanie samodzielnie usiąść za kierownicę . Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lawenda
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1540
Na forum od: 29 cze 2014 15:01
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Rezygnacja z sanatorium

Post autor: lawenda »

GIENIA pisze: 28 cze 2022 16:49 Podejrzewam , że musi złożyć nowy wniosek , a po otrzymaniu numeru , będzie mogła ubiegać się o zwroty ... żadna łaska , każdy może :?
Owszem .... każdy może, ale jak już gdzieś pisałam każdy NFZ rządzi się swoimi prawami. W opolskim NFZ-e możesz starać się o zwroty dopiero po 20 miesiącach od złożenia wniosku. Teraz może odrobinę szybciej, bo skrócił się czas oczekiwania na przydział.

Jeśli chodzi o dojazd do Połczyna to mogę potwierdzić że jest fatalny, bo sama byłam zainteresowana. Kilka przesiadek i kilkanaście godzin w podróży. Są jeszcze busy firmy Hoper, ale dla wielu schorowanych osób podróż w ciasnym busie, bez możliwości rozprostowania nóg przez 7-8 godzin to tortury niestety.
Lidia452
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 82
Na forum od: 30 wrz 2015 21:18
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rezygnacja z sanatorium

Post autor: Lidia452 »

Dziekuje Dzia_dek za te cenne informacje,na pewno sie przydadza :) :serce: Wiem juz jak mam sie zabrac za ten temat.
Pozdrawiam
gosiaczek63
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 307
Na forum od: 03 mar 2015 19:18
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Rezygnacja z sanatorium

Post autor: gosiaczek63 »

Lidia452 pisze: 28 cze 2022 21:30 Tak chodzilo mi o przebywaniu na zasilku chorobowym. To bylby moj 1 wyjazd z NFZ i zadalam takie pytanie po prostu z nie wiedzy bo myslalam
ze jak przebywaam na chorobowym to nie moge wyjechac na rehabilitacje i musze prosic o przesuniecie terminu wyjazdu....Moje schorzenie nie stanowi
przeciwskazan do rehabilitcji .Wyczytalam na forum ze mozna jechac tylko w ramach urlopu wiec nadal nie wiem czy jak teraz dostane skierowanie a
jesem na l4 to moge skorzystac z rehabilitcji czy mam prosic o przesuniecie terminu bo mi nie wolno pojechac?
Raczej zadzwoń do NFZ zapytaj, bo każdy inaczej Ci radzi. Druga sprawa to i ZUS trzeba powiadomić, gdyż jest koniecznie podać adres pod którym będziesz ewentualnie przebywać w czasie pobytu w sanatorium. ZUS tego wymaga bo jakby chciał Cię skontrolować a nie zastałby Cię w domu bądź wezwał w tym czasie na kontrol to co wtedy. Lepiej dopytać u źródła i mieć pewność.
Lidia452
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 82
Na forum od: 30 wrz 2015 21:18
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rezygnacja z sanatorium

Post autor: Lidia452 »

Dziekuje gosiaczek63 .Dopytam w NFZ i Zusie .Pozdrawiam Cie :kwiat:
Kotek
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 9
Na forum od: 27 lip 2022 20:31

Re: Rezygnacja z sanatorium

Post autor: Kotek »

Dostałam przydział do sanatorium w sierpniu z wyjazdem na święta Bożego Narodzenia. I to jeszcze bez sensu bo przez święta siedzę i wyjeżdżam zaraz po. Ponieważ nie mogę sobie pozwolić na taki świąteczny wyjazd, napisałam o przydzielenie innego terminu po wcześniejszym zadzwonieniu. Ale nfz lubi biurokrację, Dostałam dokumenty z adnotacją że zrezygnowałam i nie ma wolnych terminów. Absurd! :roll: Mam złożyć jeszcze raz i mogę dzwonić potem ze zwrotów i potem będą terminy. ;) Ale dokumentacja musi wędrować. A może złożę z mężem, bo teraz sanatoria w większości zmieniły się na pół darmowe wczasy dla małżeństw. Potem taki singiel nie ma szans na pokój dwójkę, bo dla małżeństw. Nie podoba mi się to.
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4022
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Rezygnacja z sanatorium

Post autor: Bibi2 »

Witaj Kotek ,
z moich obserwacji to w momencie kiedy jesteśmy już z przydziałem to marne są szanse na jakiekolwiek zamiany.
Opisana przez Ciebie procedura jest praktykowania niemal we wszystkich NFZ-tach .
Są osoby które uwielbiają być na turnusach świątecznych , ja niestety nie należę do tego grona .
Życzę dobrego przydziału :)
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7781
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rezygnacja z sanatorium

Post autor: darek »

A może wystarczyło by Troszkę EMPATII ze strony NFZ
Wszak NIC W POLSCE nie jest za DARMO

Wiele Osób wprost marzy Osób Samotnych -aby spędzić Święta wśród ludzi.
Wystarczyła by tylko możliwość korekty wyjazdów
Lub ADNOTACJA w systemie

Ilu Nauczycieli było by przeszczęsliwych gdyby mogło zrealizować swoją rehabilitację w czasie wakacji
Nie wspominam już Grupie Osób ,które lubią wypoczynek jesienią czy wczesną wiosną
ODPOWIEDZ