Borowina

Inne tematy okołosanatoryjne, nie mieszczące się w powyższych działach.
Awatar użytkownika
strzelczanka
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 91
Na forum od: 08 maja 2015 11:43
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Borowina

Post autor: strzelczanka »

Po borowanie bardzo jest wskazane leżenie pod kocykiem. Nauczyłam się tego właśnie w Horyńcu.Byłam jeszcze całkiem młoda, sprawna, był maj i ciepełko - wydawało mi się, a co ja tam będę leżała na wypoczywalni, ja ? do czasu kiedy prosto po borowinie powędrowałam sobie radośnie przez park, W momencie słabo mi się zrobiło, dobrze ze były ławeczki. Od tego czasu wiem że warto poleżeć, ochłonąć po zabiegu. Pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
strzelczanka
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 91
Na forum od: 08 maja 2015 11:43
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Borowina

Post autor: strzelczanka »

Natalia-C kiedy lekarz przepisze ci okład borowinowy dostajesz tylko JEDEN pakiecik. Możesz poprosic rehabilitantkę żeby dziś położyła go na lędzwiowy, jutro na piersiowy, pojutrze na trzecie miejsce. Tylko to bez sensu. Sugeruję jednak kąpiel borowinową. Pytanie jak reagujesz na kąpiele w wannie. Chociaż temperatura wody wcale nie musi być wysoka
Natalia-C
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 152
Na forum od: 07 wrz 2022 14:55
Oddział NFZ: Dolnośląski

Re: Borowina

Post autor: Natalia-C »

To właśnie bardzo mi się nie podoba, że jeden kręgosłup, ale np. aby cały prześwietlić, muszę mieć 3 skierowania, na każdy odcinek osobno. Do neurologa też 3 skierowania na jeden kręgosłup. I teraz się dowiaduję, że na borowinki też to liczą 3 różne zabiegi.
Dobrze że kąpać w borowinie nie da się w częściach :lol:
hipek
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 243
Na forum od: 09 lis 2015 15:00
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Borowina

Post autor: hipek »

Witaj Natalia-C
Są dwa rodzaje zabiegów borowinowych:

-zawijania borowinowe całkowite lub częściowe.
Przy zawijaniach całkowitych borowiną okładane są wszystkie części ciała za wyjątkiem klatki piersiowej ,a przy okładach częściowych jedna okolica ciała np. kolano, staw, cześć kręgosłupa, bark itp.
Nie we wszystkich sanatoriach są w ofercie zawijania całkowite i wtedy lekarz ordynuje okłady częściowe.

Pozdrawiam
Hipek
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Borowina

Post autor: jan19557 »

Proponuję wybrać się do Wieńca Zdroju . Ja tam miałem zawijania całkowite tzn. od szyi po uda i w stroju adama a obsługa 18-25 latek ;) :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
ka_jak_kazimierz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3789
Na forum od: 13 mar 2016 14:48
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Borowina

Post autor: ka_jak_kazimierz »

Miałem mylne wyobrażenie o zabiegu. Sądziłem że leży się na brzuszku i dostaje porcję błotka na całe plecki lub ich część, na to folia i kocyk. A tu odwrotnie 🤔.
Tu jednak wolno mieć gacie, jeśli się chce.
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Borowina

Post autor: ewiko »

Jeśli borowina , to tylko zawijania. Cudowne , mocno ciepłe błotko czyni cuda. Potem koniecznie odpoczynek. Bardzo polecam.
Natalia-C
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 152
Na forum od: 07 wrz 2022 14:55
Oddział NFZ: Dolnośląski

Re: Borowina

Post autor: Natalia-C »

hipek pisze: 12 paź 2022 17:19 Witaj Natalia-C
Są dwa rodzaje zabiegów borowinowych:

-zawijania borowinowe całkowite lub częściowe.
Przy zawijaniach całkowitych borowiną okładane są wszystkie części ciała za wyjątkiem klatki piersiowej ,a przy okładach częściowych jedna okolica ciała np. kolano, staw, cześć kręgosłupa, bark itp.
Nie we wszystkich sanatoriach są w ofercie zawijania całkowite i wtedy lekarz ordynuje okłady częściowe.

Pozdrawiam
Hipek
Witaj Hipek.
Dziękuję za wyjaśnienia. Do rozpoczęcia mojego turnusu zostały dokładnie dwa tygodnie. Wtedy przekonam się jak jest w tym konkretnym sanatorium.
Jednak z ich strony wynika, że do wyboru są albo kapiele w zawiesinie albo okłady częściowe. Ciekawe co zapisze mi lekarz. Przekonam się wkrótce. Pozdrawiam
Natalia-C
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 152
Na forum od: 07 wrz 2022 14:55
Oddział NFZ: Dolnośląski

Re: Borowina

Post autor: Natalia-C »

ewiko pisze: 12 paź 2022 21:46 Jeśli borowina , to tylko zawijania. Cudowne , mocno ciepłe błotko czyni cuda. Potem koniecznie odpoczynek. Bardzo polecam.
Ewiko, gdyby tylko był taki wybór ale zdaje się nie ma. Pozdrawiam
Natalia-C
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 152
Na forum od: 07 wrz 2022 14:55
Oddział NFZ: Dolnośląski

Re: Borowina

Post autor: Natalia-C »

jan19557 pisze: 12 paź 2022 19:21 Proponuję wybrać się do Wieńca Zdroju . Ja tam miałem zawijania całkowite tzn. od szyi po uda i w stroju adama a obsługa 18-25 latek ;) :lol: :lol: :lol:
Janie, NFZ już przydzielił mi sanatorium nad morzem. Ale jeżeli kiedyś będę miała możliwość wyboru wezmę Twoją radę pod uwagę. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ