Wcześniejsze zakończenie turnusu NFZ

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
mada
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 29
Na forum od: 07 mar 2009 22:39

Wcześniejsze zakończenie turnusu NFZ

Post autor: mada »

Czy z powodu śmierci w rodzinie i pogrzebu mogę wcześniej wyjechać z sanatorium NFZ bez konsekwencji. Wiecie coś na ten temat. Sprawa na już. A jest godz. 23.35 piątek, czyli dzwonić do nfz mogę dopiero w poniedziałek.
Awatar użytkownika
Muzyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1700
Na forum od: 23 mar 2018 19:45
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Wcześniejsze zakończenie turnusu NFZ

Post autor: Muzyczka »

Witaj Mada, tak, jak najbardziej tak, są to szczególne przypadki losowe...
Zależy też może kto to umarł, czy bliskie pokrewieństwo, tego nie jestem pewna.... Mailem niech Ci wyślą dokument o zgonie ( na recepcję i poproś o wydrukowanie Ci, lub wyślą na własną skrzynkę mailową)), i proszę napisz do Zarządu czy Dyrekcji Uzdrowiska podanie z prośbą wyjazdu na pogrzeb, ewentualnie o skrócenie pobytu załączając ważny dokument. Proszę też spytać w swoim sanatorium na recepcji lub u pielęgniarek jak można to załatwić, tj tą sprawę, gdyż każdy ośrodek może ma swe inne zasady.
Czasem też i lekarz może skrócić pobyt z przyczyn losowych lub zdrowotnych...
Serdecznie pozdrawiam.....
kruszynkaK
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 473
Na forum od: 04 lip 2021 22:24

Re: Wcześniejsze zakończenie turnusu NFZ

Post autor: kruszynkaK »

Tak jak Muzyczka radzi . :)
Parę razy skracałam pobyt o parę dni ,nie żądano zapłaty za nie wykorzystane dnie .
W dużej mierze ,taka decyzja zależy od dyrektora danego sanatorium .
Przecież pokoje wolne są potrzebne na dobę czy więcej osobom ,które jadą do sanatorium na turnus ,
i chcą być wcześniej przed jego rozpoczęciem .Potrzebne są też osobom ,które przyjeżdżają do kogoś będącego w sanatorium .
Teraz chyba coraz częściej będą sprzedawane komercyjnie ,przy takich odpłatnościach za pobyty ze skierowaň i zasobności
portfeli .
Awatar użytkownika
Muzyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1700
Na forum od: 23 mar 2018 19:45
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Wcześniejsze zakończenie turnusu NFZ

Post autor: Muzyczka »

Witam, Kruszynka K, chyba chodzi i o tzw.pustostan, czyli pusty pokój, który zostaje dłużej wolny 2-3-4 dni, różnie, wtedy za te dni dla Sanatorium nie zapłaci NFZ.... Natomiast osoba, która przyjeżdża na turnus swój przeważnie tylko o jeden dzień wcześniej..
Szanowna Mada, szybko jak musisz jechać działaj, bez obiekcji.jak masz b.powazny powód i decydujesz się... Zasięgnij języka w koniecznie w recepcji, powiedzą Ci. Kiedyś znajomej zięć wysłał mailem na recepcję wszystkie dokumenty i ona pojechała. Ja też kiedyś musiałam z poważnych powodów wyjechać wcześniej i złożyłam stosowne dokumenty z podaniem do Szanownej Dyrekcji Sanatorium, nawet nie czekając na odpowiedź, która i tak potem pozytywnna przyszła do domu ..
Natomiast z ZUSu jak się skraca pobyt, to lekarz w sanatorium na wniosek podania kuracjusza do zarządu Sanatorium pisze wniosek o skrócenie do Warszawy, do głównego chyba Departamentu ZUSu w Warszawie, i przychodzi dość szybko (mailowo wszystko idzie) odpowiedź czy jest zgoda i itd...
W każdym przypadku chodzi jednak to, że mimo wszystko korzystamy z ich uprzejmości, przychylności i zrozumienia naszej trudnej sytuacji osobistej czy rodzinnej.. Procedura odpowiednia musi być niestety zachowana. Niestety traci na tym sanatorium gdyż często dłużej niż jeden dzień, pokój zostaje wolny.... i ani ZUS ani NFZ wtedy nie płaci za tak zwany pustostan... Dlatego też często "straszą " i obarczają tą opłatą kuracjuszy.....
Życzę powodzenia w załatwieniu formalności i serdecznie pozdrawiam...
kruszynkaK
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 473
Na forum od: 04 lip 2021 22:24

Re: Wcześniejsze zakończenie turnusu NFZ

Post autor: kruszynkaK »

[link]
Na ten temat wielu forumowiczów pisało już. :)
Ostatnio zmieniony 26 paź 2022 13:17 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto link
Awatar użytkownika
Muzyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1700
Na forum od: 23 mar 2018 19:45
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Wcześniejsze zakończenie turnusu NFZ

Post autor: Muzyczka »

Witaj KruszynkaK ... o tak !- to artykuł z 2010 r. I uważam, stary, i również wcale nie pisze dokładnie co i jak trzeba zrobić i w jaki sposób to załatwiać- tj.czynnosci jakie podjąć, pisze tylko, że można się ubiegać o skrócenie i itd.
kruszynkaK
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 473
Na forum od: 04 lip 2021 22:24

Re: Wcześniejsze zakończenie turnusu NFZ

Post autor: kruszynkaK »

Nic się w tej kwestii nie zmieniło ,pacjent ma prawo skrócić pobyt z ważnych przyczyn
,które wystąpiły po jego stronie ,ale też po stronie sanatorium .
Jeśli ktoś zna nowe uregulowania w tej kwestii (wyłączając okres Covid ) to proszę pisać .Sama się chętnie dowiem . :)
Muzyczka :) pisze pisze jak to załatwić ,w wielu miejscach ,
chociaż nie za często ,ten tekst się powtarza to fakt ;)
Awatar użytkownika
Muzyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1700
Na forum od: 23 mar 2018 19:45
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Wcześniejsze zakończenie turnusu NFZ

Post autor: Muzyczka »

Kruszynka J- nie rozumiem....?....nie powtarzam nic, piszesz że ten tekst powtarza się...hm...
I że : " chociaż nie za często..." Nie rozumiem...
Jaki tekst powtarza się u mnie!..


Muzyczka :) pisze pisze jak to załatwić ,w wielu miejscach ,
chociaż nie za często ,ten tekst się powtarza to fakt ;)

Pytanie - jaki tekst powtarza się?... Piszesz odnośnie mnie.... tekst się powtarza?... to fakt ;)......
Hm ...
Awatar użytkownika
Muzyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1700
Na forum od: 23 mar 2018 19:45
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Wcześniejsze zakończenie turnusu NFZ

Post autor: Muzyczka »

Kruszynka K- uważam,że nie powtarzam się, chyba Ty 3- krotnie piszesz-że na prawop pacjent, ale i nic więcej i że skracalaś...Nie we wszystkim masz rację, bo pokoje jak stoją 3 lub 4 dni to nie to samo jak ktoś przyjedziesz do dzień wcześniej przed turnusem swoim...

Jakm tylko pomagam i piszę jak to zrobić i jak to jak to działa....
Nie powtarzam się..!!!!! ani też nie rozumiem w Twej wypowiedzi" - ..."co nie za często ja robię..?"........hm...
Jak ktoś pyta, szczerze odpowiadam jak mogę...
kruszynkaK
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 473
Na forum od: 04 lip 2021 22:24

Re: Wcześniejsze zakończenie turnusu NFZ

Post autor: kruszynkaK »

Muzyczko nie piszę,że Ty się powtarzasz, tylko tekst ( rady poraady ) jak to załatwić powtarza się często w wyjaśnieniach dot tego zagadnienia chociaż nie we WSZYSTKICH,- W INTETNECIE
Nie będę przecież powtarzać jak co gdzie i jak załatwić jak Ty to już jasno opiasalaś super dokładnie. :D
ODPOWIEDZ