Leczenie ambulatoryjne NFZ

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
ultrabona
Posty: 4
Na forum od: 22 mar 2021 20:58

Leczenie ambulatoryjne NFZ

Post autor: ultrabona »

Dzień dobry. Mam dwie sprzeczne informacje z NFZ na temat leczenia ambulatoryjnego. Pani z oddziału poinformowała mnie, że po tym jak skierowanie zostanie zaakceptowane przez lekarza Oddziału NFZ, mogę sobie wybrać sanatorium spośród tych, z którymi oddział NFZ ma podpisaną umowę na tego rodzaju leczenie uzdrowiskowe (chodzi tylko o same zabiegi, zakwaterowanie i wyżywienie we własnym zakresie). W tym konkretnym przypadku to jest tylko jedno sanatorium, położone na terenie województwa. Z kolei na infolinii NFZ uzyskałam informację, że po zaakceptowaniu skierowania przez lekarza Oddziału NFZ, mogę sobie wybrać sanatorium spośród wszystkich, w których realizowane jest leczenie ambulatoryjne. Dopytałam, czy w związku z tym mogę sobie wybrać np. sanatorium nad morzem albo w górach według własnego uznania? Pani potwierdziła... No i nie wiem, jak to jest...Nigdy nie byłam na leczeniu ambulatoryjnym. Może ktoś mi wyjaśni?
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4094
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Leczenie ambulatoryjne NFZ

Post autor: Bibi2 »

Ultrabona, ja bym wybrała interpretację Twojego NFZ-tu, ktoś musi zapłacić za zabiegi , a kto -Twój NFZ, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę .
Nie jestem wyrocznią , mogę się mylić.
Na stronach Twojego NFZ , powinny być ośrodki , które świadczą rehabilitację ambulatoryjną .
Jest to bardzo dobre rozwiązanie .
powodzenia :)
Awatar użytkownika
Muzyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1700
Na forum od: 23 mar 2018 19:45
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Leczenie ambulatoryjne NFZ

Post autor: Muzyczka »

Witam, pytanie, czy to jedno sanatorium w Twym województwie leczy też Twe schorzenie? Jeśli i inne też leczą, a chyba byś wolała gdzieś indziej, proszę ryzykować i pisać o inny ośrodek. Decyzja może być różna..Ale jeśli chcesz próbuj...

Jednak to wszystko proszę załatwiać po otrzymaniu decyzji leczenia ambulatoryjnego, i wówczas pani dostaje informację, które to są ośrodki i wybiera Pani, z całej Polski. Moja koleżanka z rzeszowskiego na takim leczeniu ambulatoryjnym była w Horyńcu ale i też była w Busku A to inne województwo a także w Krynicy to z Małopolski i też inne województwo.
A co najważniejsze w tym wszystkim trzeba jak najszybciej starać się po przyznaniu i wybraniu miejsca dodzwonić się do ambulatorium czy też do planowania zabiegów lub jak to inaczej się nazywa w danym sanatorium gdzie jest ośrodek przyrodoleczniczy i tam trzeba sobie szybko rezerwować termin!!!!
Czy mają taki wolny, ewentualnie co proponują i wtedy dopiero dopasować sobie stancję czy mieszkanie.
Czy już złożone dokumenty o leczenie ambulatoryjne?...
Serdecznie pozdrawiam.
ultrabona
Posty: 4
Na forum od: 22 mar 2021 20:58

Re: Leczenie ambulatoryjne NFZ

Post autor: ultrabona »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi
Anna_Surfer116
Posty: 3
Na forum od: 10 sty 2024 12:21
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Leczenie ambulatoryjne NFZ

Post autor: Anna_Surfer116 »

Cześć!
Rozumiem Twoje zaniepokojenie, gdy otrzymujesz sprzeczne informacje od różnych źródeł. W przypadku leczenia ambulatoryjnego i wyboru sanatorium na koszt NFZ, zasady mogą się nieco różnić w zależności od konkretnego przypadku i lokalnych uregulowań.

W przypadku leczenia ambulatoryjnego, zazwyczaj lekarz oddziału NFZ musi zatwierdzić skierowanie na konkretny rodzaj leczenia uzdrowiskowego. To jest pierwszy krok, który potwierdza, że masz prawo korzystać z tego rodzaju leczenia.
W kwestii wyboru sanatorium, zazwyczaj pacjent ma do wyboru te ośrodki, z którymi oddział NFZ ma podpisaną umowę. To oznacza, że sanatorium musi być partnerem NFZ i oferować określony zakres usług zgodnie z umową. Czasami ograniczenia wyboru wynikają z dostępności miejsc w konkretnych ośrodkach.
Leczenie ambulatoryjne obejmuje zazwyczaj zabiegi medyczne, a zakwaterowanie, wyżywienie i inne udogodnienia mogą być w gestii pacjenta. Jednak warto to zweryfikować z konkretnym sanatorium i sprawdzić, czy mają one określone warunki dotyczące zakwaterowania i wyżywienia.

W sytuacji takiej jak Twoja najlepiej byłoby ponownie skonsultować się z lekarzem, który wystawił skierowanie, aby uzyskać jednoznaczną informację na temat zakresu możliwości wyboru sanatorium. Jeśli nadal będziesz mieć wątpliwości, możesz również skonsultować się bezpośrednio z oddziałem NFZ lub ponownie z infolinią, aby upewnić się, że otrzymujesz spójne informacje.
Powodzenia ;)
Mijariolka
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 61
Na forum od: 03 mar 2023 20:07

Re: Leczenie ambulatoryjne NFZ

Post autor: Mijariolka »

Witam,
mam pytanie, czy o leczenie ambulatoryjne NFZ można ubiegać się dopiero po odczekaniu rocznej przerwy po powrocie z rehabilitacji stacjonarnej NFZ.
Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów :kwiat:
ODPOWIEDZ