Sanatorium - jak i gdzie złożyć skargę.

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Selene
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 5125
Na forum od: 16 maja 2010 11:51
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 12

Sanatorium - jak i gdzie złożyć skargę.

Post autor: Selene »

Wyjeżdżając do sanatorium większość nas jedzie na kurację w celu podreperowania zdrowia. Leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem uzupełniającym.
Zgodnie z zawartą umową placówka uzdrowiskowa, do której zostaliśmy skierowani jest zobowiązana udzielać kuracjuszom świadczeń, z zachowaniem najwyższej staranności, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i respektując prawa pacjenta, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz obowiązującymi przepisami.
Dlatego też winniśmy być traktowani jak pacjenci zgodnie z zapisami Karty Praw Pacjenta.
Mamy prawo do godnego traktowania i godnych warunków zakwaterowania.
Jeżeli zdarzają się przypadki rażącego łamania praw pacjenta to naszym obowiązkiem jest zgłaszanie takich przypadków w NFZ odpowiednim do miejsca naszego zamieszkania.
Wszystkie ewentualne skargi dotyczące realizacji świadczeń w czasie pobytu w sanatorium/szpitalu uzdrowiskowym należy składać bezpośrednio u Dyrektora placówki.
Pomóc nam może również rzecznik praw pacjenta. Biura rzeczników działają przy oddziałach wojewódzkich NFZ. W oddziale można się dowiedzieć, gdzie i kiedy przyjmują rzecznicy. Do nich możemy zwracać się, jeśli zostały naruszone prawa pacjenta
Rzecznik praw pacjenta rozpatruje każdą skargę. Jeśli na daną placówkę skarży się wielu pacjentów, rzecznik może przeprowadzić tam kontrolę.
dzi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 894
Na forum od: 23 lut 2012 15:56

Re: Sanatorium - jak i gdzie złożyć skargę.

Post autor: dzi »

Dzięki Seleno za dokładny przewodnik dla nie zadowolonego kuracjusza.
Miejmy nadzieję, że skarg "wyżej" będzie coraz mniej. Lada dzień spodziewana jest kompleksowa prywatyzacja uzdrowisk. Część już jest.
Nie wszystkie będą mogły dostać pełną, dającą zysk pulę skierowań kuracjuszy. Konkurencja wymusi większą dbałość
o to by zapewnić sobie żywot, co myślę będzie z korzyścią dla nas.
Oby tylko nie zmniejszała się kasa z NFZ na sanatoryjne leczenie rodaków.
I jak bywa w innych krajach bezpośrednio po szpitalnym leczeniu obligatoryjna kuracja i dojście do zdrowia w uzdrowisku.
forumowicz

Re: Sanatorium - jak i gdzie złożyć skargę.

Post autor: forumowicz »

Witam Selene :) Gratuluję tematu :) Karta praw pacjenta ,to też pobyt w szpitalu ,przychodnie .Karta praw pacjenta zawiera wszelkie uregulowania prawne ,dotyczące nas pacjentów.Warto znać te przepisy i w sposób stanowczy,aczkolwiek uprzejmy rządać ich stosowania do nas .
We wszystkich placówkach zdrowotnych powinna wisieć w miejscu widocznym dla pacjentów,jeśli tak nie jest trzeba o te przepisy poprosić NIE BAĆ SIĘ :!: :)
Cieplutkie pozdrowionka :)
forumowicz

Re: Sanatorium - jak i gdzie złożyć skargę.

Post autor: forumowicz »

Zdarzyło mi się złożyć reklamację na sanatorium "resortowe". Pierwsze rzeczą dla kontrolujących było ustalenie moich danych ... do "czarnej listy". Ale o tym opowiem, jak się spotkamy :)
forumowicz

Re: Sanatorium - jak i gdzie złożyć skargę.

Post autor: forumowicz »

W sprawach wątpliwych rozmawiam z lekarzem naczelnym danego sanatorium, nie z dyrektorem. Zawsze dochodziliśmy do porozumienia :)
Awatar użytkownika
Narewka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 933
Na forum od: 19 wrz 2011 19:31
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 33

Re: Sanatorium - jak i gdzie złożyć skargę.

Post autor: Narewka »

W moim ostatnim sanatorium był tylko jeden lekarz, dla wszystkich .Jak ustalić, czy to naczelny?
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Sanatorium - jak i gdzie złożyć skargę.

Post autor: andrzej1955 »

Narewka pisze:W moim ostatnim sanatorium był tylko jeden lekarz, dla wszystkich .Jak ustalić, czy to naczelny?
Narewko :kwiat: Obywatel wszystko ustalał z Naczelnym Lekarzem Uzdrowiska :o podczas wielu swoich pobytów sanatoryjnych-co widać w jego avatarku :shock: Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Narewka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 933
Na forum od: 19 wrz 2011 19:31
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 33

Re: Sanatorium - jak i gdzie złożyć skargę.

Post autor: Narewka »

W większości sanatoriów, w których bywałam, a było ich sporo, lekarz przychodził na kilka godzin, czasem codziennie, częściej kilka razy w tygodniu.Nie zawsze też jego specjalność pokrywala się z kierunkiem leczenia pacjentów. W zeszłym roku zapytalam lekarza w sanatorium o to, czy mogę wykupić dodatkowe zabiegi , czy mi nie zaszkodzą,konkretnie chodziło o komorę pneumatyczną, a byłam na leczeniu pulmonologicznym.A pan doktor rozbrajająco powiedział, że się na tym nie zna, bo jest ortopedą.Wykupiłam dwa wejścia, stwiedzilam, , że to nie dla mnie i już.
forumowicz

Re: Sanatorium - jak i gdzie złożyć skargę.

Post autor: forumowicz »

W każdym sanatorium, z tych kontraktowanych przez NFZ i nie tylko, jest stanowisko/funkcja naczelnego lekarza sanatorium. Nie należy go mylić z lekarzami oddziałowymi, dyżurnymi, itp.
Wystarczy zapytać w każdej recepcji.
Z innej beczki: Ale dzisiaj pada! Śnieg z deszczem. Brr...
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20164
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium - jak i gdzie złożyć skargę.

Post autor: Felice »

W każdym sanatorium, z tych kontraktowanych przez NFZ i nie tylko, jest stanowisko/funkcja naczelnego lekarza sanatorium.
Jeżeli dyrektor sanatorium jest lekarzem to on pełni tą funkcję,jeżeli nie to jest wyznaczony dyrektor d/s lecznictwa.W dużych sanatoriach są jeszcze ordynatorzy poszczególnych oddziałów.
Z innej beczki:nie wszędzie pada .
ODPOWIEDZ