Czy już są i gdzie na grzyby?

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4498
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: Kleinehexe »

Nutka pisze: 16 sie 2023 10:28
Kleinehexe pisze: 12 sie 2023 18:06 ....... i dwoma sporymi siedzuniami sosnowymi. :o
Nigdy takich kwiatków nie zbierałam :o ciekawe jak to smakuje ;)
ale nie będę zbierać, bo się grzybów boję, których nie znam, ale jakbyś Ty zrobiła, tobym skosztowała :)
Nutko, to jesteś jednak ryzykantką, ;) :lol: bo jadłam tego grzyba pierwszy raz w życiu. Żyję, halunów brak :roll: :lol: , ale nie żałuję, był smakowity i bardzo pożywny. W ubiegłym roku naszłam takiego kalafiora w lesie, ale nie odważyłam się go spróbować. Jak się potem obczytałam, naoglądałam i nasłuchałam na jego temat, to żałowałam, że rozsądek wziął górę, bo uważa się go za jednego ze smaczniejszych grzybów. Do tego ma wiele właściwości prozdrowotnych. Pomylić go można z siedzuniem dębowym, ale ten też jest jadalny, tyle że nie można go zbierać, bo jest pod ochroną. Choć moim zdaniem taka ochrona nic nie da w lasach wycinanych na potęgę. :evil:
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31259
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: Nutka »

Oj, to rzeczywiście bym zaryzykowała. Myślałam, że Ty, jako dziewczyna "lasu",to się już na wszystkim znasz, co las daje :)
... ale obserwuj się, nieraz skutki uboczne z opóźnieniem działają :lol:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20164
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: Felice »

Ale Wy tu lecicie nazwami encyklopedycznymi :D szmaciak to szmaciak… no jeszcze może być kozia broda. Ten dębowy jest pod ochroną. Niegdyś jadałam, rodzice byli wytrawnymi grzybiarzami. Sama praktycznie nie zbieram.
Kiedyś byłam na wczasach na Mazurach z panią profesor mykolog. Zdziwiłybyście się wiedząc co ona zbierała. Do dwóch, trzech zazwyczaj omijanych przekonała mnie .
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4498
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: Kleinehexe »

Nutka pisze: 16 sie 2023 11:49 Oj, to rzeczywiście bym zaryzykowała. Myślałam, że Ty, jako dziewczyna "lasu",to się już na wszystkim znasz, co las daje :)
... ale obserwuj się, nieraz skutki uboczne z opóźnieniem działają :lol:
Nutko, ja dziewczyną z lasu tak fizycznie to od niedawna jestem, choć od zawsze mnie tam "coś" ciągnęło, aż wreszcie się temu czemuś przestałam opierać i mu się udało. :lol: :lol: Więc teraz wreszcie na stare lata eksploruję ten temat teoretycznie i praktycznie. :D
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31259
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: Nutka »

Oooo, to ja już Ci we wszystko, dotyczące lasu, wierzyć nie będę :roll:
Poczekam aż zgłębisz bardziej wiedzę darów lasu, wybadasz, wypróbujesz :lol:

A tak na marginesie, czym się pryskasz jak idziesz w las. :?:
Psikam się od stóp do głowy preparatami aptecznymi, ale i tak już dwa kleszcze przywlokłam :roll:
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4498
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: Kleinehexe »

Nutko, bardzo rozsądna kobieta z Ciebie. :D Zapewniam jednak, że wszystko o czym piszę w zakresie szeroko pojętej naturoterapii, testuję wpierw na sobie, nie inaczej. :D
Jeśli chodzi o kleszcze to nie stosuję żadnych oprysków, bo mało skuteczne, a nie chcę tej chemii sobie aplikować. Dla mnie najskuteczniejsza jest jedna metoda. Po przyjściu z lasu ściągam wszystkie ubrania i biorę prysznic, by zmyć te łażące cholery. Z tego zresztą względu mam na okres letni prysznic zewnętrzny.
Leśnicy stosują permetrynę, ale to tylko można na odzież. Chyba najskuteczniejsza jest, bo nie tyle że odstrasza, ale truje dziada. To jest ten sam środek, co w psich obrożach. Poza tym piję czystek i silnie wierzę, że w razie gdyby trafił się trefny krwiopijca :evil: , to zahamuje rozwój choroby, a wiara przecież czyni cuda. :D
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31259
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: Nutka »

To mówisz,Hexa, że czystek ma wpływ na boreliozę :?: Pierwsze słyszę ;)
Popijam sobie czystek, nie codziennie, nie systematycznie, ale często ;)
To trzeba go wprowadzić do stałego menu, tym bardziej,że sporo herbatek ziołowych
odstawiłam na okres letni, bo za dużo mają tych fotouczuleniowych składników, a czystek ich nie ma :)
No, w tych zielskach jesteś dobra :lol:

A żeby być w temacie.....
Cieszy się dusza, jak się schyla po takie cudeńka :D


Obrazek
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4498
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: Kleinehexe »

Tam zaraz dobra. :oops: Gdzieś mi się o uszy obiło i tyle, a że też go popijam sobie, to się informacja zakotwiczyła w łepetynie. Teraz żeby zabłysnąć ;) i ego nakarmić :lol: wyszukałam taką informację: "w badaniach zaobserwowano, że systematyczne stosowanie ekstraktów z czystka poprawia funkcjonowanie osób chorych na boreliozę. Dowiedziono, że olejki eteryczne w nim zawarte nie tylko chronią przed zakażeniem, ale także mogą hamować rozrost bakterii krętka. Substancje, które znajdują się w czystku potrafią „okleić” bakterię niedopuszczając do jej połączenia z błoną komórkową". 
izielnik.pl
Dodam, że badania dotyczyły czystka kreteńskiego oraz że nie powinno się go pić w czasie posiłku, bo utrudnia wchłanianie składników pokarmowych. Ta informacja też gdzieś, nie wiem gdzie :roll: ostatnio mi pomiędzy fałdy w mózgu się wcisnęła :lol: :lol:

Na fotce pięknoty, aż ślinka cieknie.😋
Karolek222
Posty: 1
Na forum od: 04 paź 2023 03:14
Oddział NFZ: Śląski

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: Karolek222 »

Prośba o opinie od fanów grzybobrania.
Trafiłem na taki temat: https://prezencikowo.com.pl/idziemy-na- ... -n-14.html
Co sądzicie o takim wyspecjalizowanym oporządzeniu jako prezent dla fana grzybobrania?
Nożyk : https://prezencikowo.com.pl/httpsprezen ... p-226.html
Zestaw : https://prezencikowo.com.pl/httpsprezen ... p-317.html
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7826
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: darek »

Oj zastanowiłbym się czy w tym roku w ogóle pojawią się grzyby.
Grzybnia jest tak sucha ,że ....
Chyba nawet w niektórych regionach wprowadzono zakazy wejść.
Kolejna sprawa ,że w Najbardziej grzybodajnym regionie Polski
Pojawiają się jedynie kurki

Lubię sobie podjechać na katowicką giełdę warzywną gdzie jest sektor runa leśnego
Wczorajsze ceny to delikatny SZOK -podobną cenę widziałem na rzymski targu Fiolii

Tam kilogram Prawdziwka miał cenę 30 euro -mowa o targu w centrum Rzymu a w Katowicach w Hurcie dla sklepów 150 złotych
Fakt wszystkie grzyby przekrojone zweryfikowane
Było chyba z 3-4 sprzedawców i znajomy Pan Piotr stwierdził że sprzedał od 15 do 17,30 kiedy to byłem 2 kg
Podgrzybki w Hurcie 60 złotych
Kurki 35 zeta
Był Rydz ,ale Pan sprzedawca oferował tylko w kratkach po 2,5 w cenie 100 zeta

Mamy 5 października i mam coraz większe obawy czy w tym roku Kapustę uzupełnimy do Bigosu Grzybami
ODPOWIEDZ