wyjazdy z zus-u w 2013r

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Małgosia69
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 681
Na forum od: 14 cze 2011 22:49
Oddział NFZ: Łódzki

wyjazdy z zus-u w 2013r

Post autor: Małgosia69 »

Witam Forumowiczów.Może ktoś wie w jakich uzdrowiskach i z jakimi ośrodkami ZUS podpisał umowy na turnusy prewencyjne na 2013 roku. 10 stycznia wybieram się do lekarza, ma mi wypisać wniosek na rehabilitację. Chciałabym mieć jakieś rozeznanie. :) Pozdrawiam w to zimowe i mroźne późne popołudnie. :)
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3204
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: wyjazdy z zus-u w 2013r

Post autor: violet58 »

Witaj Małgorzato
Od lat miejsca rehabilitacji nie ulegają zmianie - spójrz na mapkę z bieżącego roku - http://www.nasze-sanatorium.pl/uzdrowiska.html?start=11 i zlokalizowane są w miejscowościach posiadających status uzdrowiska.
Zmieniają się ośrodki, ale to chyba zależy również od poszczególnych oddziałów ZUS, które starają się wysyłać do miejsc położonych jak najbliżej miejsca zamieszkania. Skoro zwraca się koszty przejazdu to po co przepłacać....
Z lektury postów na forum wynika, że ZUS nie podpisał umowy z sanatoriami HUTNIK, PAPIERNIK, NAUCZYCIEL w Szczawnicy, a w Kołobrzegu z ETNA WENEDA.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Selene
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 5125
Na forum od: 16 maja 2010 11:51
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 12

Re: wyjazdy z zus-u w 2013r

Post autor: Selene »

Witaj Małgosiu69 :)

Na jakie schorzenie masz skierowanie i dokąd chcesz jechać góry czy może morze :lol:

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Małgosia69
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 681
Na forum od: 14 cze 2011 22:49
Oddział NFZ: Łódzki

Re: wyjazdy z zus-u w 2013r

Post autor: Małgosia69 »

witajcie Violet58 i Selene! Violet czytam często posty na forum i stąd moje pytanie ,nie mam pojęcia w jaki sposób Forumowicze dowiadują się ,że taki a taki ośrodek nie ma podpisanej umowy z zus na 2013r. Myślałam,że może jest to podane na jakieś stronie internetowej,tylko ja do niej nie dotarłam. Dziękuję z podpowiedź.
Selene, skierowania jeszcze nie mam,dopiero wybieram się do Pana doktora. Wniosek ma być na narząd ruchu,no chyba ,że w między czasie dojdzie jakieś inne schorzenie,np. sercowe ;)
Góry,czy morze nie wiem,właściwie wszystko jedno. A ponieważ w tym roku miałam możliwość wyboru z 4 ośrodków,chciałam zapytać o sanatoria na następny rok. Kto pyta nie błądzi,najwyżej pytający dostanie pytajnik. :lol: Pozdrawiam serdecznie.
malgosia62
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 23
Na forum od: 08 gru 2012 09:13
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 3

Re: wyjazdy z zus-u w 2013r

Post autor: malgosia62 »

violet58 mylisz się, nie wiem jakimi kryteriami operuje ZUS ale właśnie wróciłam z Dźwirzyna obok Kołobrzegu a mieszkam 782km od morza (woj. lubelskie). Poprzednim razem byłam w Cieplicach obok Jeleniej Góry. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3204
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: wyjazdy z zus-u w 2013r

Post autor: violet58 »

Być może się mylę lub Twój wyjątek tylko potwierdza regułę. :roll: Byłem w tym roku w Ustroniu i zdecydowana większość uczestników turnusu prewencyjnego ZUS pochodziła ze Śląska. :D
Wpisy na forum zdają się potwierdzać moje spostrzeżenia.
W moim przypadku,z centralnej Polski, czy góry czy morze to i tak na jedno wychodzi.... :lol: No chyba, że do Wieńca :cry:
gosiulek2002
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 88
Na forum od: 21 lip 2010 12:52
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 6

Re: wyjazdy z zus-u w 2013r

Post autor: gosiulek2002 »

Witam was serdecznie,ja jestem ze śląska a ZUS do sanatorium wysłał mnie tym razem do Rymanowa Zdrój na drogi oddechowe.w Ustroniu byłam dwa lata temu też z ZUSu.W tym roku byłam w maju w sanatorium w ramach prewencji rentowej,orientuje się ktoś kiedy mogę znów składać wniosek?Czy mogę już 2013 złożyć wniosek, czy musi jakiś czas upłynąć od ostatniego pobytu?
Awatar użytkownika
Małgosia69
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 681
Na forum od: 14 cze 2011 22:49
Oddział NFZ: Łódzki

Re: wyjazdy z zus-u w 2013r

Post autor: Małgosia69 »

Witajcie! Ja w tym roku byłam w Iwoniczu /to był mój pierwszy pobyt z zus-u/. I jako jedyna byłam z Tomaszowskiego oddziału . Nawet pani doktor śmiała się,że po raz pierwszy spotyka się z sytuacją,aby przyjechał z danego oddziału ZUS tylko jeden kuracjusz. Myślę więc ,ze niezbadane są drogi i dróżki ZUS-u. :lol:
To prawda,że ode mnie jest i w góry i nad morze mniej więcej ta sama odległość, jednak góry są bliższe memu sercu. Wieńca - broń Boże nie!! Co prawda nigdy tam nie byłam,ale wcale nie jestem ciekawa tej wspaniałej miejscowości uzdrowiskowej ;) :!:
Po jakim czasie można składać wniosek nie wiem,ale mój neurolog stwierdził,że w styczniu wypisze mi stosowne dokumenty. Chyba więc już można,a byłam w sierpniu.
Pozdrawiam serdecznie. M.
Awatar użytkownika
Selene
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 5125
Na forum od: 16 maja 2010 11:51
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 12

Re: wyjazdy z zus-u w 2013r

Post autor: Selene »

Witaj Małgosiu :)

Violet ma rację. ZUS wysyła pacjentów do uzdrowiska najbliższego dla miejsca zamieszkania. Choć nie jest to regułą.
Na moim turnusie w Róży było nas 155 osób z czego 1 osoba była z Płocka, 2 osoby ze Słupska i 1 z Poznania przy czy te osoby prosiły w ZUS-ie o przydział konkretnego ośrodka czyli Róży. Pozostałe osoby stanowili kuracjusze z woj., śląskiego, opolskiego i małopolskiego.
Przy skierowaniu lekarz orzecznik bierze pod uwagę schorzenie główne i winnaś jechać do ośrodka o takim właśnie profilu leczniczym.
Choć z tym to bywa różnie. Nie mniej zawsze można poprosić o taki ośrodek, który Tobie odpowiada ( tak było w moim przypadku ).
Małgosiu ja mam w ZUS-e bardzo sympatyczne Panie i od czasu do czasu pozwalam sobie podpytać o ośrodki.
Jeżeli chodzi o częstotliwość wyjazdów to nie regulują tego żadne przepisy. Nie mniej wiem z nie jednego źródła, że można składać wniosek tuż po powrocie z leczenia i tym samym jeździć dwa, trzy razy w roku. I tu rodzi się pytanie czy osoba czynna zawodowo może sobie pozwolić na tak częstą nieobecność w pracy?
Awatar użytkownika
Małgosia69
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 681
Na forum od: 14 cze 2011 22:49
Oddział NFZ: Łódzki

Re: wyjazdy z zus-u w 2013r

Post autor: Małgosia69 »

Witaj,Selene! Po Twoim poście doszłam do wniosku,że pewnie do Iwonicza trafiłam przypadkiem,ale był to miły przypadek, więc daj Boże więcej takich przypadków. Ode mnie najbliżej do Buska i do Ciechocinka. Nie jest więc źle. :)
Masz rację,nie wyobrażam sobie,cobym sobie wojażowała do wód częściej niż raz,no może czasami dwa razy do roku/choć tego jeszcze nie praktykowałam/. Zwolnienie lekarskie na niewiele by mi się zdało,choć pracuję w budżetówce,a nie w prywatnej firmie.
Teraz pozostało mi czekać stycznia i mieć nadzieję na przychylność nam panującego zus-u! ;)
Pozdrawiam serdecznie :!: :)
ODPOWIEDZ