Sanatorium uzdrowiskowe a szpital uzdrowiskowy.

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Selene
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 5125
Na forum od: 16 maja 2010 11:51
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 12

Sanatorium uzdrowiskowe a szpital uzdrowiskowy.

Post autor: Selene »

Leczenie dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym

Do szpitali uzdrowiskowych kierowani są ubezpieczeni, których stan zdrowia i schorzenia wymagają bardziej intensywnego leczenia. Zazwyczaj jest to kontynuacja leczenia szpitalnego. Skierowanie może wystawić jedynie lekarz zatrudniony w szpitalu lub klinice w którym kuracjusz był leczony. Prawidłowo skierowanie powinno być wypisane w dniu kiedy chory opuszcza placówkę szpitalną. Do skierowania powinna być dołączona karta informacyjna leczenia szpitalnego która informuje o przebytych chorobach i zastosowanego leczenia. Trzeba pamiętać że leczenie szpitalne nie kwalifikuje od razu do skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Decyzję taką podejmuje lekarz prowadzący (specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Lekarz specjalista oceniając celowość leczenia uzdrowiskowego może zakwalifikować świadczeniobiorcę do leczenia szpitalnego w zakresie:

-świadczenia uzdrowiskowego leczenia szpitalnego dorosłych - czas turnusu leczniczego to 21 dni, nie mniej niż 3 zabiegi, fizykalne dziennie, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców, leczniczych i dwa zabiegi fizjoterapeutyczne, wykonywane przez 6 dni w tygodniu.
-świadczenia uzdrowiskowej rehabilitacji dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym -czas turnusu leczniczego to 28 dni, nie mniej niż 5 zabiegów fizykalnych dziennie, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem, naturalnych surowców leczniczych i cztery zabiegi fizjoterapeutyczne, wykonywane przez 5 dni w tygodniu, w dwóch cyklach dziennych-przed i popołudniowym oraz w soboty w jednym cyklu.

Leczenie przeznaczone jest dla osób z określonymi przez NFZ schorzeniami układu kostno-stawowego i nerwowego oraz po niektórych urazach. Skierowanie na ten zakres świadczeń mogą wystawiać wyłącznie lekarze z poradni specjalistycznej ortopedycznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej lub reumatologicznej lub z oddziałów szpitalnych. Uzdrowiskowe leczenie szpitalne osób czynnych zawodowo odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego, które wystawia szpital uzdrowiskowy. NFZ pokrywa w całości koszty opieki medycznej, zabiegów ukierunkowanych na leczenie schorzenia będącego podstawą skierowania pacjenta do uzdrowiska oraz zakwaterowania i wyżywienia.

Leczenie dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym.

Na leczenie do sanatorium kierowani są ubezpieczeni przewlekle chorzy, których stan nie wymaga pobytu w szpitalu uzdrowiskowym. Skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego podlega, rozpatrzeniu przez lekarza specjalistę, balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zatrudnionego w oddziale wojewódzkim NFZ, który może zakwalifikować świadczeniobiorcę do leczenia uzdrowiskowego w zakresie:

-świadczenia uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dorosłych - czas turnusu leczniczego to 21dni,nie mniej niż trzy zabiegi, fizykalne dziennie, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych i dwa zabiegi fizjoterapeutyczne, wykonywane przez 6 dni w tygodniu/.

-świadczenia uzdrowiskowej rehabilitacji dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym - czas turnusu leczniczego to 28 dni, nie mniej niż 5 zabiegów fizykalnych dziennie, w tym jeden zasadniczy zabieg z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych i cztery zabiegi fizjoterapeutyczne, wykonywane w dwóch cyklach dziennych-przed i popołudniowym przez 5 dni w tygodniu oraz w soboty w jednym cyklu.

Leczenie przeznaczone jest dla osób z chorobami układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej, z zaburzeniami wydzielania wewnętrznego, ze schorzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego. Osoby czynne zawodowo przebywają na leczeniu uzdrowiskowym w sanatorium w ramach urlopu wypoczynkowego. NFZ pokrywa koszty zabiegów i opieki medycznej oraz częściowo koszty zakwaterowania i wyżywienia. Ubezpieczony ponosi częściową odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2007r. zmieniającego rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie leczenia uzdrowiskowego z dnia 15 grudnia 2004r. Częściowa odpłatność za jeden dzień pobytu świadczeniobiorcy w sanatorium uzdrowiskowym jest uzależniona od standardu zakwaterowania i sezonu.
Awatar użytkownika
syrenka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1049
Na forum od: 29 paź 2009 17:53
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 15

Re: Sanatorium uzdrowiskowe a szpital uzdrowiskowy.

Post autor: syrenka »

Selene :kwiat: wymieniłaś wszystkie możliwości :) ,,,ale nie dopisałaś że w szpitalu uzdrowiskowym nie ponosisz żadnych opłat oprócz np,,telewizora ,,czajnika i oczywiście podróży ,,, :D ,,Czy chodziło ci o różnice pobytowe :?: ,,,Czy o ustawy ,, :?: Ale taka wiedza sie przydaje ,,,tak jak np..oplata klimatyczna ale to już inna bajka ,,, ;)
ODPOWIEDZ