Kręgosłup szyjny

Rehabilitacja narządu ruchu. Sanatoryjne leczenie chorób stawów, kręgosłupa, ograniczenia ruchowe, stany pourazowe stawów i kości.
forumowicz

Kręgosłup szyjny

Post autor: forumowicz »

Napiszcie wszystko co należy zrobić badania etc :( :shock:
forumowicz

Re: Kręgosłup szyjny

Post autor: forumowicz »

Witaj kruszynko :kwiat: Bardzo skrótowy wpis.Jeśli jest podejrzenie zmian w odcinku szyjnym ,to przynajmniej w moim przypadku zaczęło się od prześwietlenia , bo było z wywiadu podejrzenie choroby zwyrodnieniowej.W sytuacji podejrzenia stanu zapalnego zaczynamy od oznaczenia OB lub CRP.Jest jeszcze obrazowanie MRI lub TK wszystko zależy od sytuacji .Pozdrawiam :kwiat:
forumowicz

Re: Kręgosłup szyjny

Post autor: forumowicz »

Smuga skrótowy :lol: bo na razie boli potwornie od niego barek i pół ręki a wizyta u neurologa 2 luty :shock: :lol: :lol:
forumowicz

Re: Kręgosłup szyjny

Post autor: forumowicz »

No i widzisz kruszynko :lol: :lol: ,to wcale nie musi być winny odcinek szyjny ;) Jakie to te nasze leczenie różne ,ja w podobnych dolegliwościach zaczynałam u chirurga w poradni rehabilitacyjnej :lol: :lol: Neurolog był następny w kolejce :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Kręgosłup szyjny

Post autor: anusia153 »

Witaj Kruszynko :kwiat: kręgosłup szyjny - temat rzeka .
Jakakolwiek dolegliwość odcinka szyjnego kręgosłupa nie należy bagatelizować , bo może to doprowadzić do dość poważnych komplikacji .
W zależności od rodzaju dolegliwości i jej charakteru, powinno się wykonać różne ,badania oczywiście na zlecenie lekarza .
Najbardziej dokładnym badaniem jest badanie wykonane rezonansem magnetycznym.
A co tak dokładnie Cię Kruszynko interesuje , napisz.
forumowicz

Re: Kręgosłup szyjny

Post autor: forumowicz »

Anusiu strasza pani ;) :lol: czyli ja musi udac sie do lekarza i zajrzeć w ten odcinek ciałka :lol: a troszkę sprowokowałam ten temat ,bo mamy rózne doswiadczenia w tym temacie a mnie interesuje info jak często robi się operacje w tym odcinku kregosłupa ,czy ktos miał, na czym to polegało ...etc.Jak gdyby profilaktycznie chce coś się dowiedzieć jak by co ;)
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Kręgosłup szyjny

Post autor: anusia153 »

Kruszynko , napiszę wszystko co wiem w tym temacie , ale wieczorkiem dopiero .Pozdrawiam :kwiat:
forumowicz

Re: Kręgosłup szyjny

Post autor: forumowicz »

Ok super zawsze się komuś cos przyda :) Anusia a jak wiesz cos o opercji osteofitów to też skrobnij bo to juz dostałam w darze ja :lol: Tylko kurcze po co? jak nie prosiłam o nie ;) :lol:
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Kręgosłup szyjny

Post autor: anusia153 »

Może na na wstępie trochę informacji .

Rwa i mielopatia - wyzwania dla neurologa

Jeśli ból pojawia się często rano, zaraz po przebudzeniu i ma charakter uciskowy, a także obejmuje większą przestrzeń niż okolice karku (górną część pleców), możliwe, że cierpisz z powodu rwy ramiennej, zwanej też barkową. Wówczas dolegliwości dotyczą nie tyle kości, co mięśni lub stawów (staw barkowy). Bywa, że atak jest naprawdę ostry. Zwykle chory uskarża się nie tylko na ból, ale i drętwienie lub "pieczenie" ramienia, ręki. Bywa, że mięśnie wydają się osłabione, pojawia się ograniczona zdolność chwytu czy precyzyjnych ruchów palców. Utrata kontroli może dotyczyć ramienia czy łokcia, a dokładniej ich stawów.

Rwa ramienna właściwie nie jest chorobą, a zespołem objawów (zespołem bólowym), także spowodowanych zmianami zwyrodnieniowymi. Z szyjnego odcinka rdzenia kręgowego wyrastają korzenie nerwowe tworzące splot barkowy, będący zaczynem nerwów obejmujących całą kończynę górną (rękę). Korzenie, nim utworzą splot, wydostają się z kręgosłupa przez wąskie otwory międzykręgowe. To miejsce potencjalnie szczególnie podatne na kłopoty: w przypadku choroby zwyrodnieniowej tu dochodzi do wywołującego ból ucisku przez osteofity (dzioby kostne), czyli nienaturalne twory, powstające w miejscach przeciążenia kręgosłupa. Miejsce splotu jest także podatne na dolegliwości w przypadku przemieszczania się dysku międzykręgowego. Przepuklina jądra miażdżystego, jeden z objawów zaawansowanego zwyrodnienia krążka międzykręgowego, przebija się zwykle przez tylno-boczną, najsłabszą część pierścienia włóknistego i trafia na początek korzonka nerwowego. To musi zaboleć!

Przy podejrzeniu rwy barkowej ortopeda lub od razu internista najczęściej zaleca także konsultację neurologiczną (osteofity bywają groźne dla układu nerwowego). Szczegółowe badanie neurologiczne pozwala ocenić stopień osłabienia siły mięśni kończyn oraz obecność innych objawów wskazujących na tzw. mielopatię, czyli zespół chorobowy spowodowanego uciskiem na rdzeń kręgowy. W ramach diagnostyki radiologicznej zalecane jest badanie MRI, czyli rezonans magnetyczny. W przypadku rwy jest "pewniejsza" niż tomografia komputerowa, która lepiej obrazuje zmiany w kościach (np. pourazowe). Pomocne bywa też badanie EMG, polegające na ocenie przewodnictwa nerwów.

Mielopatia stwierdzona w badaniu neurologicznym wymaga pilnego leczenia, zazwyczaj operacyjnego. W mniej zaawansowanych stanach pomocna jest fizykoterapia i leczenie farmakologiczne: przyjmowanie środków przeciwbólowych, zwalczających obrzęk i znoszących napięcie mięśniowe. Przy problemach ze stabilnością kręgosłupa konieczne bywa stosowanie kołnierza ortopedycznego, ale ten jest zalecany jedynie w ostrej fazie dolegliwości i w sytuacjach szczególnego narażenia na wstrząs.
zaczerpnięte z net
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Kręgosłup szyjny

Post autor: anusia153 »

Nawet epizod dolegliwości bólowych w okolicach szyi, połączony z "przymusowym" jej ustawieniem (w prawo lub w lewo) lub bezwarunkowym odruchem takiego "ustawiania" głowy, by uniknąć bólu czy naprężenia, nie powinien być lekceważony. Ze względu na rdzeń kręgowy i połączenia neurologiczne na pewno wyjaśnienia wymaga też ból karku połączony z osłabieniem kończyn, bądź zaburzeniem czucia i nagłe trudności z poruszaniem głową, np. po wstaniu z łóżka. Owszem, w tym wypadku można podejrzewać, że po prostu "źle spałeś". Istotne jednak, co dzieje się dalej.

Wstępne leczenie przy podejrzeniu uszkodzenia kręgów szyjnych, zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa często polega więc na jego czasowym unieruchomieniu, na przykład za pomocą kołnierza ortopedycznego. Pacjent przyjmuje też leki znoszące napięcie mięśniowe i niesteroidowe leki przeciwbólowe, a zarazem przeciwzapalne.

Niemal zawsze zmiany zwyrodnieniowe wymagają fizykoterapii. Bywa, że konieczna jest operacja (decyzję o ewentualnym zabiegu bardzo często lekarz podejmuje na podstawie wyniku rezonansu megnetycznego). Brak stabilności kręgosłupa i znacznie obniżona jakość życia pacjenta to zdecydowanie spory problem medyczny i znaczne ryzyko trwałej utraty zdrowia. Decyzję o wykonaniu zabiegu coraz łatwiej podjąć lekarzom i pacjentowi: współcześnie zabiegi "na kręgosłupie" obciążone są znacznie mniejszym prawdopodobieństwem powikłań, niż sama choroba, a przede wszystkim okazują się skuteczne.
net
ODPOWIEDZ