Netykieta, czyli o zasadach aktywności w sieci

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Awatar użytkownika
Selene
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 5125
Na forum od: 16 maja 2010 11:51
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 12

Netykieta, czyli o zasadach aktywności w sieci

Post autor: Selene »

Zasady zachowania pracownika w biurze określają regulaminy, których należy przestrzegać. Nie ma natomiast jasnych i skodyfikowanych reguł postępowania, które wskazywałyby, co możemy, a czego nie powinniśmy robić w internecie. Istnieją jednak niepisane zasady rządzące dyskusjami i zachowaniami użytkowników w sieci. Noszą nazwę netykieta – od netu (czyli sieci) oraz etykiety (zbioru zasad właściwego zachowania). Są to reguły, które obowiązują użytkowników internetu na całym świecie.
Najbardziej popularnymi zachowaniami sprzecznymi z netykietą są:
spamowanie – zasypywanie innych użytkowników informacjami o podobnej treści i wymowie (np. reklamowymi, obraźliwymi);
trolling – działanie, którego celem jest ośmieszenie lub obrażenie innych użytkowników poprzez zamieszczanie kontrowersyjnych, napastliwych i nieprawdziwych informacji;
hejterstwo – obrażanie innych, krytykanctwo, wyśmiewanie się i udzielanie agresywnych wypowiedzi w internecie (np. w komentarzach, pod artykułem czy w dyskusji na forum, w serwisie społecznościowym).
W interesie każdego profesjonalnego internauty jest troska o to, aby to, co znajduje się o nim w internecie, było dobrą wizytówką jego samego.
Dlatego – choć łatwo ulec emocjom, pisząc komentarze i opinie w sieci – trzeba pamiętać, że to, co publikujemy, wpływa na nasz wizerunek i tym samym o opinię na temat naszej osoby.
Aby o niego zadbać pamiętajmy:
- nie publikujmy w sieci wpisów obraźliwych czy emocjonalnych
- pomyślmy i zastanówmy się zanim coś opublikujemy.
Awatar użytkownika
eluunia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 10690
Na forum od: 23 lut 2013 16:44

Re: Netykieta, czyli o zasadach aktywności w sieci

Post autor: eluunia »

.....logując się na jakieś forum ...to tak jakbym wchodziła do czyjegoś domu ...a w każdym domu obowiązują jakieś zasady ;) może w niejednym domu można opluwać szkalować ...ale my też pochodzimy z domów gdzie wynieśliśmy jakieś zasady moralne ..i wiem że grzeczność i kulturę można okazać na wiele sposobów ...a rozwaga i cierpliwość jest wskazana ...oj Elcia miej „IMPACT” :)
Awatar użytkownika
adamadi
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 439
Na forum od: 02 sty 2013 13:27
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Netykieta, czyli o zasadach aktywności w sieci

Post autor: adamadi »

eluunia pisze:.....logując się na jakieś forum ...to tak jakbym wchodziła do czyjegoś domu ...a w każdym domu obowiązują jakieś zasady ;) może w niejednym domu można opluwać szkalować ...ale my też pochodzimy z domów gdzie wynieśliśmy jakieś zasady moralne ..i wiem że grzeczność i kulturę można okazać na wiele sposobów ...a rozwaga i cierpliwość jest wskazana ...oj Elcia miej „IMPACT” :)
Ze wszystkim się zgadzam :)
Ale ja czasami nie wytrzymuję i na zbyt bzdurne-posty,tematy,wypowiedzi reaguje jak :evil: :twisted: :evil: :twisted:
Chociaż kultury i grzeczności podobno mi nie brakuje ;)
Więc to chyba brak cierpliwości :?: :lol:

Poza tym to forum to taki duży dom gdzie czasami każdy z nas chcący zachować porządek
powinien coś..... :idea: sprzątnąć ;)
Awatar użytkownika
serendipity
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 495
Na forum od: 17 gru 2011 18:45
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Netykieta, czyli o zasadach aktywności w sieci

Post autor: serendipity »

Najczęściej jest tak, że każdy ocenia według swego postępowania, niestety. Czyli coś mi się nie podoba, więc neguję, do tej pory było OK, więc nie wiem, czemu wydaje Ci się, że jest inaczej?
Ale! Świat się zmienia, ludzie się zmieniają. Trzeba otworzyć się na inne spojrzenie, pomyśleć, co interlokutor chce przekazać:) Inne zdanie na dany temat nie oznacza obrażania, krytykanctwa, czy wyśmiewania. To po prostu inne zdanie.
Warto znaleźć różnice:)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Netykieta, czyli o zasadach aktywności w sieci

Post autor: Felice »

To co mnie się nasunęło po przeczytaniu
Traktuj innych uczestników tak, jak chciałbyś być sam traktowany.
A to znalazłam w necie
i myślę,ze jasno i fajnie jest sformułowane i dotyczy forum dyskusyjnego:

– Zarówno członek forum, jak i gość, wchodząc na nie, powinien mieć świadomość, że nie obcuje tylko nickami i awatarami, lecz z żywymi, czującymi i jednak zasługującymi na szacunek ludźmi, mimo że mogą mieć inne poglądy i formułować je w drażniący sposób. Jest to sprawdzian poziomu inteligencji i kultury każdego.

– Tematy i pytania powinny być formułowane jasno, ale nie bulwersująco, bo nader łatwo jest zamienić dyskusję od początku w „walkę kogutów”.

– Forum nie jest przestrzenią do wyładowywania frustracji, urazów i agresji. Trzeba mieć na uwadze to, że tu łatwiej i szybciej budzą się emocje i poczucie bezkarności w sporach.

– Powinno się występować pod stałym nickiem (zachowując swoją tożsamość), nie używając podstępnie innych dla zmylenia innych użytkowników czy dla poczucia bezkarności.

– Zmorą forów jest trolling, czyli zachowania złośliwych osobników dążące do kłótni, obrażania i drażnienia innych uczestników. Ich naśladowanie jest źle widziane przez uczestników i przez administratorów. Nie należy też „karmić trolla”, czyli podejmować jego uwag czy zaczepek.

– Dobrze jest cytować (kopiować i wklejać) fragment czyjejś wypowiedzi, do której ktoś się odnosi.

– Wskazane jest posiłkowanie się znakami wyrażającymi emocje lub wprost gotowymi emotikonami, ale ich nadmiar spłyca i prymitywizuje wypowiedzi.

Ku przestrodze i pamięci: w Internecie wszędzie, każdym wejściem, wpisem, wklejeniem czegoś, ściągnięciem, przesłaniem, rozmową zostawia się po sobie ślad do odtworzenia. Dobrze byłoby, aby nie mieć się czego wstydzić.
Awatar użytkownika
serendipity
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 495
Na forum od: 17 gru 2011 18:45
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Netykieta, czyli o zasadach aktywności w sieci

Post autor: serendipity »

Alice, bardzo fajne, o to chyba chodzi;)
Awatar użytkownika
dziunia60
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2147
Na forum od: 18 sty 2013 11:15
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Netykieta, czyli o zasadach aktywności w sieci

Post autor: dziunia60 »

Alice pisze:To co mnie się nasunęło po przeczytaniu
Traktuj innych uczestników tak, jak chciałbyś być sam traktowany.
A to znalazłam w necie
i myślę,ze jasno i fajnie jest sformułowane i dotyczy forum dyskusyjnego:

– Zarówno członek forum, jak i gość, wchodząc na nie, powinien mieć świadomość, że nie obcuje tylko nickami i awatarami, lecz z żywymi, czującymi i jednak zasługującymi na szacunek ludźmi, mimo że mogą mieć inne poglądy i formułować je w drażniący sposób. Jest to sprawdzian poziomu inteligencji i kultury każdego.

– Tematy i pytania powinny być formułowane jasno, ale nie bulwersująco, bo nader łatwo jest zamienić dyskusję od początku w „walkę kogutów”.

– Forum nie jest przestrzenią do wyładowywania frustracji, urazów i agresji. Trzeba mieć na uwadze to, że tu łatwiej i szybciej budzą się emocje i poczucie bezkarności w sporach.

– Powinno się występować pod stałym nickiem (zachowując swoją tożsamość), nie używając podstępnie innych dla zmylenia innych użytkowników czy dla poczucia bezkarności.

– Zmorą forów jest trolling, czyli zachowania złośliwych osobników dążące do kłótni, obrażania i drażnienia innych uczestników. Ich naśladowanie jest źle widziane przez uczestników i przez administratorów. Nie należy też „karmić trolla”, czyli podejmować jego uwag czy zaczepek.

– Dobrze jest cytować (kopiować i wklejać) fragment czyjejś wypowiedzi, do której ktoś się odnosi.

– Wskazane jest posiłkowanie się znakami wyrażającymi emocje lub wprost gotowymi emotikonami, ale ich nadmiar spłyca i prymitywizuje wypowiedzi.

Ku przestrodze i pamięci: w Internecie wszędzie, każdym wejściem, wpisem, wklejeniem czegoś, ściągnięciem, przesłaniem, rozmową zostawia się po sobie ślad do odtworzenia. Dobrze byłoby, aby nie mieć się czego wstydzić.
Alice,w zupełności się z Tobą zgadzam więc żeby nie zaśmiecać nie będę się powtarzać.
Awatar użytkownika
Sloneczko
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24937
Na forum od: 23 kwie 2013 17:54
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Netykieta, czyli o zasadach aktywności w sieci

Post autor: Sloneczko »

Są 3 główne zasady netykiety:
· Myśl co piszesz
· Nie działaj na czyjąś szkodę
· Nie nadużywaj
. Pamiętaj zawsze, że nie jesteś sam jeden na świecie i że nie jesteś najważniejszy.
Awatar użytkownika
Sloneczko
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24937
Na forum od: 23 kwie 2013 17:54
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Netykieta, czyli o zasadach aktywności w sieci

Post autor: Sloneczko »

chyba 4 napisałam :lol: :lol:
Awatar użytkownika
agat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 329
Na forum od: 08 mar 2012 22:07
Oddział NFZ: Łódzki

Re: Netykieta, czyli o zasadach aktywności w sieci

Post autor: agat »

Takie myśli, które gdzieś usłyszałam/przeczytałam a jakże dobrze odnoszą się zarówno w życiu codziennym jak i wirtualnym:

"...jeśli stwierdzasz, że więcej niż jedna osoba Cię denerwuje to znak, że to z Tobą jest coś nie tak i powinieneś zastanowić się nad swoim postępowaniem..."
ODPOWIEDZ