Lądecka kuracja jacky [email] maryla AD 2014...

Fanklub Lądka-Zdrój dla kuracjuszy (i nie tylko) zainteresowanych i zauroczonych tą okolicą. Lądek i okolice, sanatoria, co warto zobaczyć, ciekawostki.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20088
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Lądecka kuracja jacky [email] maryla AD 2014...

Post autor: Felice »

Jacky,mimo tego że jestem już emerytką w 1981 do sanatorium jeszcze nie nie jeździłam.Zaczęłam niewiele później a wtedy już kawiarenka była.Mieszkałam na tzw Willach,zabiegi miałam na basenie i tam spędzało się większość czasu.Szpital Wojskowy powstał w 1981 roku i od powstania w jego zarządzaniu był basen.Taka jest moja wiedza na ten temat.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Albrechtshalle (1)

Post autor: jacky6 »

Albrechtshalle (1)

Spacerując po Lądku zwracamy uwagę na pewien budynek stojący jakby na górce i przyklejony do kościoła zdrojowego.


[ obrazek zewnętrzny ]



Nie mam jego fotografii z zewnątrz bo zaginęły mi w czeluściach piekielnej maszyny zwanej lapkiem.
Aliści poszukując ilustracji znalazłem litografię z I połowy XiX wieku.

[ obrazek zewnętrzny ]

Napis na budynku, że obiekt ma swój rodowód w Roku Pańskim 1842 gdy dla wygody i komfortu kuracjuszy wybudowano halę opierającą się na 88 kolumnach. Celem było zabezpieczenie przed kapryśną aurą pijących wody mineralne. Hala była połączona z sąsiadującym źródłem Marianny.



[ obrazek zewnętrzny ]

Z wielką pompą – jak zwykle – otwarto tą halę a ponieważ pojawił się pruski książę o imieniu Albrecht więc załapał się na imiennego patrona obiektu.


[ obrazek zewnętrzny ]

Gwoli prawdy historycznej należy dodać, iż na funkcjonowanie tej hali bardzo negatywny wpływ miała od lat pięćdziesiątych XX wielu gospodarka prowadzona przez zaborczych naszych wschodnich sąsiadów, którzy dla potrzeb swojego sanatorium woskowego dokonali swoistej „adaptacji” hali. Po prostu zabudowali ściany między kolumnami i uczynili w środku kino na 200 miejsc, salę taneczną i salę bilardową.
Trochę śmieszna była ta ilość miejscówek na salce kinowej ponieważ maksymalna ilość sowieckich wojskowych osiągała zawrotną ilość 100 dusz.
Po wyprowadzce sowietów w roku 1991 sala stała nie użytkowana przez 3 lata kiedy to otwarto w niej kawiarnię „Nimfa”.
Obecnie oglądany widok zawdzięczany kapitalnemu remontowi.
To tyle historii a w następnym odcinku zapoznamy się z współczesnym jej wyglądem i to wewnątrz.
Bo takie fotki uchowały mi się.

:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:

Materiał źródłowy:
- Nieoficjalna strona Lądka Zdroju http://ladekzdroj.w.interia.pl/index.html powołująca się na serwis informacyjny Ziemi Kłódzkiej.
Scany starych fotografii i widokówek udostępnili tamże ze swoich zbiorów Panowie Mirek Zbrzeźniak i Tomek Słonecki. - http://www.doladujsiewladku.pl/
c.d.n.


Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Albrechtshalle (2)

Post autor: jacky6 »


Albrechtshalle (2)

Fotografii z zewnątrz jest sporo.
Na razie uchowała mi się jedna.

[ obrazek zewnętrzny ]

I to z dalekiego widzenia.

[ obrazek zewnętrzny ]

A to zwiastun delektowania się nie tylko wystrojem wnętrza i atmosferą lokalu.


:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Albrechtshalle ...

Post autor: jacky6 »



Albrechtshalle (3)

To była wyjątkowa okazja.
Poza personelem, który zaserwował nam catering na stolik a potem zajął się pracami porządkowymi – byliśmy po krótkim czasie - w czwórkę - jedynymi gośćmi.
Nie musiałem się dopraszać zgody na lokowanie cyferblatów w necie …

[ obrazek zewnętrzny ]

Wystarczyło mi na mniej niż kilkanaście minut oderwać się od towarzystwa aby uskutecznić błyskawiczną foto-sesję.

[ obrazek zewnętrzny ]


I od razu pewna dama odwróciła się do mnie plecami.
Jakaś sobie obrażalska damuśka.
A niech tam jej – jej strata …

[ obrazek zewnętrzny ]

I jakiś hrabia tyż chyba daje dyla przede mną…


:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24523
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Lądecka kuracja jacky [email] maryla AD 2014...

Post autor: ewasz »

To podzielę się też moim zdjęciem ;)

[ obrazek zewnętrzny ] ;)
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Albrechtshalle ...

Post autor: jacky6 »



Albrechtshalle (4)


Trzeba przyznać, że sam bufet nie nabrał już wyglądu retro.

[ obrazek zewnętrzny ]

A już szafa chłodnicza na napoje wygląda na wypożyczoną ze stacji benzynowej.
Może lokal z czasem dorobi się ?

[ obrazek zewnętrzny ]

Ale nie ma co się szczypać…
Zajrzyjmy do kolejnego a jakże przytulnego kącika…

[ obrazek zewnętrzny ]


O – tutaj dama przestała się boczyć i ukazała swoje oblicze.
Właściwie takie reprodukcje ( ? – nie sprawdzałem ) wprowadzają nas w atmosferę tamtych lat …
Ktoś tu bywał, teraz my jesteśmy a za ileś tam lat … Też ktoś z kuracjuszy tutaj zajrzy…

[ obrazek zewnętrzny ]

Jakże smutny obrazek.
Zakaz gry.
Mało tego, że nie ma grajka to jeszcze nie wolno.
Właściwie to wtedy sobie skojarzyłem – u Albrechta zabrakło mi dyskretnej a stylowej muzyki sączącej się z ukrytych głośniczków.
Tak cichej, by ją było słuchać a nie trzeba było przekrzykiwać w rozmowie.


:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Albrechtshalle ...

Post autor: jacky6 »

Albrechtshalle (5)

Takie to niewinne spojrzenie świata.

[ obrazek zewnętrzny ]


A wystarczy schować się już za liśćmi kwiatka i już widzimy inny świat, inne jego barwy.
Pozornie niewielka różnica w ujęciu.


[ obrazek zewnętrzny ]



I tu napadło mnie wspomnienie – lekkiego zachwytu jakie wyraziła Maryla oceniając kwiatostan w recepcji Jubilata.
Dowiedzieliśmy się wówczas, że jest to skutek ukochania kwiatów przez panią Anię – z „zawodu” salową.
Tak trzeba po prostu polubić a wręcz ukochać –zrozumieć – kwiaty.

Dlatego takie wrażenie i na mnie wywarł forumowy a kwiatowy wątek „Elunii”.
czy da się go ożywić ?

Cdn…


:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Albrechtshalle ( końcowy )...

Post autor: jacky6 »

Albrechtshalle (6)

Chociaż było lato ale w oko wpadł piec kaflowy.

[ obrazek zewnętrzny ]

I jak wiadomo ( albo i nie ) ponoć jest tam centralne ogrzewanie.
Ale nawet jak go nie ma, albo jest – to taki kafelek uniezależnia od widzimisię dostawcy energii cieplnej.
Aczkolwiek biorąc pod uwagę proekologiczne nastawienie Lądka Zdroju do systemu grzewczego – prawdopodobnie ów „kafel” pełni funkcję elementu dekoracyjnego…
Patrząc na ów piec przypomniał mi się widok podobnego sprzętu podczas wojażu po Romkowie.
Tamże w kurorcie Baile Herculane ( wody termalno – mineralne ) nocując na prywatnej kwaterze w mieszkaniu blokowym – mieliśmy w swoim pokoju kafelka.
Mimo, iż były kaloryfelki c.o.
Wytłumaczenie dość prozaiczne – była to pamiątka po czasach dyktatora Nicolae Caeusescu, który w ramach programu oszczędnościowego wprowadził zarządzenie, że ogrzewanie centralne uruchamiano dopiero po 15 listopada każdego roku.
Niezależnie od temperatury na dworze.
A że teren podgórski z klimatem podobnym do naszej Krynicy – nieważne było.
Więc sobie lokatorzy powstawiali piece kaflowe a rolę opału pełniło drewno z otaczających lasów.
Wracając do hali książęcej – taki piec czynił wrażenie ale kto wie, czy lepszym nie byłby stylowy kominek ?



[ obrazek zewnętrzny ]

Stół konferencyjny też był gotowy …
Tym razem gości – uczestników narady zabrakło.

[ obrazek zewnętrzny ]


Jeszcze tylko fotki naszej czwórki – uwieczniająca nasz dobry humor i nastrój przedostatniego wieczoru w Lądku.

Uprzedzam zastrzeżenia – nasi współtowarzysze wiedzieli o mojej aktywności w necie i wyrazili zgodę na publikację wspólnych fotek.

[ obrazek zewnętrzny ]

Wychodząc z książęcej czynimy kolejne a krzyżowe fotki z Wojciechem w tle…

[ obrazek zewnętrzny ]



Cdn… ????

Czy będzie – jeszcze się zastanawiam.
Koniec roku się zbliża …
Pora będzie skończyć.
Jeszcze tylko mały remanent.
Ale nie będzie to koniec taki sobie w ogóle.
Mam jeszcze sporo fotek i być może a raczej na pewno przeniosę się z kontynuacją do innych wątków sąsiadujących z Lądkiem.
Ponadto zacząłem przecież relację z Trzebiesławic, Kłodzka i Bystrzycy…
Być może ożywi to „sąsiadów”…


:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:
forumowicz

Re: Lądecka kuracja jacky [email] maryla AD 2014...

Post autor: forumowicz »

Cytuję Jacka ....– prawdopodobnie ów „kafel” pełni funkcję elementu dekoracyjnego… ....Jak zauważyłeś byłam w Lądku w okresie zimowym i bardzo często przesiadywałam z koleżankami w Albrechtshalle , co też uwieczniłam na forum swoją fotką :) i piękny biały piec kaflowy nie był li tylko ozdobą ....grzał ostro i pięknie :D Bardzo przyjemnie było zasiąść przy stoliczku w jego pobliżu i ogrzewać się po spacerku przy filiżance pysznej kawy lub herbatki z przepysznym torcikiem czekoladowym :D zerkając przez okno na ośnieżoną fontannę i park :D
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

w Lądku idzie na nowe ...

Post autor: jacky6 »

smuga pisze: ... i piękny biały piec kaflowy nie był li tylko ozdobą ....grzał ostro i pięknie :D Bardzo przyjemnie było zasiąść przy stoliczku w jego pobliżu i ogrzewać się po spacerku przy filiżance pysznej kawy lub herbatki z przepysznym torcikiem czekoladowym :D zerkając przez okno na ośnieżoną fontannę i park :D
czyli kafejka u księcia ma i mieć będzie swoją klientelę...
...
znakiem tego - odnowienie historycznego budynku owocuje aktualną atmosferą...
...
Ja zaś ruszyłem w poszukiwaniu nowego ...
i znalazłem...

Kalina …

Podczas spaceru w pobliżu Jubilata ale w bocznej uliczce dostrzegamy „nowe”…

[ obrazek zewnętrzny ]

Pod koniec sierpnia był jeszcze nie ukończony.
Lecz prace trwały.

[ obrazek zewnętrzny ]


Widać znalazł się kolejny inwestor.
Mnie wystarczyło dostrzec akurat tylko ten obiekt.
Być może jest ich więcej ?
To i lepiej.

[ obrazek zewnętrzny ]


Tablica informacyjna mówi sama za siebie.
Czyli będzie można w Lądku kurować się podczas konferencji.



:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:

ODPOWIEDZ