Szczawno-Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Bogate jest w wody lecznicze, szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowe.

Po raz pierwszy właściwości lecznicze wód zostały potwierdzone już w 1598 roku i od tej daty notuje się systematyczny wzrost zainteresowania Szczawnem jako uzdrowiskiem.

Szczawno-Zdrój na mapie Polski

Szczawno Zdrój sąsiaduje z Wałbrzychem i należy też do powiatu wałbrzyskiego, a komunikacja miejska pozwala w prosty sposób przemieszczać się pomiędzy tymi miastami. Jak podaje Wikipedia pierwsze wzmianki o wsi książęcej pojawiły się już za czasów Henryka Brodatego, pochodzą z tzw. "Księgi Henrykowskiej" z 1221 roku. Pod koniec XIII włączono ją do dóbr pobliskiego zamku Książ. Na przestrzeni swoich dziejów miejscowość przechodziła w ręce czeskie i niemieckie, a po drugiej wojnie światowej została włączona do Polski.

 

Miasto wykorzystało położenie wśród gór wałbrzyskich, obfitujące w urocze wzniesienia i doliny, stwarzające niepowtarzalny klimat, by stać się z czasem uznanym uzdrowiskiem klimatycznym. Na przełomie XVIII i XIX wieku w Szczawnie powstał Park Zdrojowy i Park Szwedzki. Z wizytami tu bywało wiele znanych osobistości m.in. Henryk Wieniawski, Zygmunt Krasiński, Jan Brzechwa czy Ludwik Zamenhof, a także wiele koronowanych głów.

 

Walory uzdrowiskowe Szczawna-Zdrój to przede wszystkim wody lecznicze, szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowe. Wody te pochodzą ze źródeł "Mieszko", "Dąbrówka", "Młynarz" i " Marta". Specyficzny łagodny a zarazem orzeźwiający klimat podgórski wykazuje również działania lekko bodźcowe. Powyższe cechy uzdrowiska Szczawno Zdrój, powodują, że leczy się to przede wszystkim schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, narządu ruchu, a także schorzenia układu pokarmowego i moczowego oraz laryngologiczne. Leczy się tu zarówno dzieci jak też dorosłych.

Szczawno Zdrój - Park Zdrojowy

 

Będąc w sanatorium Szczawnie Zdroju lub jego najbliższej okolicy, warto wiedzieć, że jest tam wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Są to m.in.:

  • Dom Zdrojowy,
  • przepiękny zespół zabudowań zdrojowych, w którego skład wchodzi m.in. teatr w stylu neorokoko, pijalnia wód, pawilon handlowy, hala spacerowa i inne,
  • Park Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego,
  • Park Szwedzki,
  • Kościół Wniebowzięcia NMP,
  • pobliski zamek Książ;

Uzdrowisko Szczawno Zdrój nocą


Kliknij tu i porozmawiaj o Szczawnie-Zdrój na forum.

Pytania i odpowiedzi

Ile czasu trwa turnus rehabilitacyjny?

Ile czasu trwa turnus rehabilitacyjny, leczniczy w sanatorium?

Standardowo w przypadku rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS, turnus trwa 24 dni. Natomiast w przypadku leczenia uzdrowiskowego zaleconego przez NFZ, turnus trwa z reguły 21 dni.

W przypadku pobytu w sanatorium lub szpitalu uzdrowiskowym w ramach leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej, turnus trwa 28 dni. Jeśli pacjent korzysta z leczenia ambulatoryjnego, wtedy turnus leczniczy trwa od 6 do 18 dni zabiegowych. Nieco inaczej przedstawia się długość turnusu leczniczego w przypadku dzieci. Tu w przypadku pobytu dziecka w szpitalu uzdrowiskowym, turnus leczniczy trwa 27 dni, natomiast w przypadku leczenia w sanatorium uzdrowiskowym, dzieci otrzymają pobyt 21 dniowy czyli tak samo jak dorośli. Również leczenie ambulatoryjne trwa tyle samo co u dorosłych, czyli od 6 do 18 dni zabiegowych.

Czytaj więcej: Ile czasu trwa turnus rehabilitacyjny?

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
odmowa skierowania do sanatorium skierowanie zus karta parkingowa zasiłek pielęgnacyjny Choroby skóry dopłaty do leczenia uzdrowiskowego Krasnobród najlepsze sanatorium Oaza koronawirus w sanatorium sanatoria2017 sanatoria ZUS 2015 forum kuracjusz ograniczenia ruchowe sanatoria dla dzieci