Jak podaje Wikipedia, borowina jest to nieodwodniony torf leczniczy, odznaczający się wysokim stopniem rozkładu roślinności bagiennej, stosowany w formie kąpieli leczniczych w chorobach gośćcowych, kobiecych i naczyń krwionośnych.

Samo określenie borowina jest używane od dawna i odnosiło się właśnie do torfów wydobywanych w lasach (borach stąd borowina). Ich specyficzny skład obfitujący w substancje mineralne i roślinne znalazł zastosowanie przyrodolecznicze już na początku XIX wieku. Pozytywne efekty potwierdzone latami praktyki powodują, że stosowana jest szeroko do dziś w lecznictwie sanatoryjnym i nie tylko. Głównie stosuje się kąpiele borowinowe, okłady z borowin i specjalne "zawijania" ale również stosuje się ją wewnętrznie jako roztwór do picia lub też w postaci wlewów doodbytnicznych.

Podstawowe działanie borowiny na organizm przy stosowaniu zewnętrznym to działanie rozgrzewając, powodujące wydzielanie potu przez organizm i przyspieszenie metabolizmu. Działanie borowiny pozytywnie wpływa na skórę i mięśnie powodując lepsze ukrwienie i rozluźnienie, potwierdzone jest również działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Borowina poprawia też poziom hormonów w organizmie, m.in. estradiolu i progesteronu co jest wykorzystywane w leczeniu chorób kobiecych oraz jako przygotowanie do zabiegów zapłodnienia in vitro.

Borowina znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie sanatoryjnym. Zaleca się ją m.in. w chorobach takich jak:

  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów,
  • choroby pourazowe narządów ruchu,
  • choroby reumatyczne,
  • nerwobóle,
  • choroby ginekologiczne,
  • choroby zapalne wątroby i nieżyty żołądka.


Przeciwwskazaniem do zabiegów z użyciem borowiny są m.in.

  • ostre stany zapalne,
  • niewydolność krążeniowa i oddechowa łącznie z miażdżycą i zakrzepami,
  • niedokrwistość,
  • cukrzyca.

Leczenie borowinami jest dość skuteczne i powszechnie wykorzystywane podczas zabiegów rehabilitacyjnych, często w sanatoriach i innych ośrodkach uzdrowiskowych. M.in. stosują ja ośrodki w takich uzdrowiskach jak: Augustów, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Duszniki-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój, Horyniec-Zdrój, Inowrocław, Iwonicz-Zdrój, Krynica-Zdrój, Kołobrzeg, Konstancin, Lądek-Zdrój, Połczyn-Zdrój, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Rymanów-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustka, Wapienne, Wieniec-Zdrój.

Jeśli chcemy spróbować samodzielnej terapii borowinowej, można bez problemu zakupić preparaty borowinowe lub torfowe w wielu aptekach i sklepach zielarskich.

O rehabilitacji również na forum.

Pytania i odpowiedzi

Czy potrzebny jest specjalny wniosek do sanatorium ZUS?

Czy potrzebny jest specjalny wniosek by dostać skierowanie do sanatorium ZUS?

Nie. Wystarczy, że spełnione będą wymogi formalne określone w rozporządzeniu. Wniosek o przeprowadzenie leczenia i rehabilitacji w sanatorium może być wystawiony przez naszego lekarza prowadzącego. Ostatecznie będzie on i tak akceptowany przez lekarza orzecznika ZUS i to on wystawi ewentualne skierowanie. Wniosek powinien zawierać nasze dane osobowe, tj: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, rozpoznanie medyczne w języku polskim a także opinię, określającą rokowania zdrowia pacjenta po zastosowaniu rehabilitacji sanatoryjnej. Chodzi tu przede wszystkim o to czy leczenie pomoże odzyskać sprawność chorego i przywrócić go do normalnej aktywności zawodowej. Wzór wniosku opublikowany przez ZUS zamieszamy tutaj.


Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
dziecko uzdrowisko Szczawnica Wzrok alergia leczenie dopłaty do leczenia uzdrowiskowego opłata za tv rehabilitacja sanatoria ZUS 2020 wniosek kamica nerkowa Oaza uzdrowiska karta parkingowa cechy dobrego sanatorium choroba wrzodowa