Z dniem 1 września 2012 weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2012 zmieniające Rozporządzenie w Sprawie Świadczeń Gwarantowanych z zakresu Lecznictwa Uzdrowiskowego. Rozporządzenie określa stawki częściowej odpłatności (dopłat) za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym za jeden dzień pobytu.

Wzrost opłaty częściowej ponoszonej przez pacjenta - kuracjusza sanatorium, wynosi od ok. 3,5 - 6% w zależności od wyposażenia pokoju. Dodatkowo rozporządzenie mówi, że wzrost cen będzie waloryzowany co roku o wartość średniorocznej inflacji za poprzedni rok podawanej przez GUS.

Można założyć, że w najbliższych latach nie będzie nowych rozporządzeń zmieniających stawki gdyż mogą być one wyliczone z automatu i publikowane np. przez NFZ. Oczywiście życie zweryfikuje przewidywania.

Osoby korzystające z leczenia uzdrowiskowego w trakcie wejścia w życie rozporządzenia nie muszą martwić się wzrostem stawek, w ich przypadku odpłatność za sanatorium pozostanie na dotychczasowym poziomie.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 12 poz. 971 z dnia 28.08.2012.

Poniżej załącznik nr 2 do Rozporządzenia określający poziom odpłatności za pobyt w sanatorium od 1 września 2012.

Lp. Poziom I sezon rozliczeniowy
(w złotych)
II sezon rozliczeniowy
(w złotych)
1. I a 27,50 34,50
b 22,00 31,50
2. II 21,00 28,00
3. III a 16,50 23,00
b 14,00 21,00
4. IV 12,00 16,50
5. V a 10,50 12,50
b 10,00 11,50
6. VI 9,00 10,00

Więcej informacji o finansowaniu pobytu w sanatoriach znajdziesz w artykule Finansowanie pobytu

MZ

Powyższy artykuł jest już nieaktualny. Sprawdź stawki na bieżący rok w artykule Finansowanie pobytu w sanatorium.

Pytania i odpowiedzi

Czy potrzebny jest specjalny wniosek do sanatorium ZUS?

Czy potrzebny jest specjalny wniosek by dostać skierowanie do sanatorium ZUS?

Nie. Wystarczy, że spełnione będą wymogi formalne określone w rozporządzeniu. Wniosek o przeprowadzenie leczenia i rehabilitacji w sanatorium może być wystawiony przez naszego lekarza prowadzącego. Ostatecznie będzie on i tak akceptowany przez lekarza orzecznika ZUS i to on wystawi ewentualne skierowanie. Wniosek powinien zawierać nasze dane osobowe, tj: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, rozpoznanie medyczne w języku polskim a także opinię, określającą rokowania zdrowia pacjenta po zastosowaniu rehabilitacji sanatoryjnej. Chodzi tu przede wszystkim o to czy leczenie pomoże odzyskać sprawność chorego i przywrócić go do normalnej aktywności zawodowej. Wzór wniosku opublikowany przez ZUS zamieszamy tutaj.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
ZIP sanatoria NFZ Oczy Lądek-Zdrój sanatoria2017 rehablitacja Co zabrać do sanatorium Układ krążenia Dermatologia sanatoria dla dzieci forum kuracjuszy ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe koronawirus w sanatorium finansowanie sanatorium narząd ruchu