Narząd ruchu - część organizmu odpowiadająca za utrzymanie postawy i wykonywanie ruchów. W skład narządu ruchu wchodzi kilka układów ciała człowieka:

  • Szkielet (układ szkieletowy) stanowi "podporę" - część bierną narządu ruchu, składającą się z kości i połączeń między nimi (stawów, chrząstek).
  • Wiązadła (układ więzadłowy) przenosi ruch powstały wskutek skurczu mięśni na układ kostny.
  • Mięśnie (układ mięśniowy) jest częścią czynną, napędzającą cały narząd ruchu wskutek kurczenia się i mięśni.

Sprawność układu narządu ruchu stanowi dla człowieka jedną z najważniejszych cech aktywnego życia - mobilność, możliwość przemieszczania się, uprawiania sportu, pracy fizycznej. Dlatego jest on tak ważnym układem organizmu, a jego niesprawność jest wielką stratą dla chorej osób.

W leczeniu i rehabilitacji narządu ruch, szczególnie często stosuje się krioterapię i kinezyterapię dobre efekty można tez uzyskać poprzez stosowanie kąpieli i okładów z borowiny.

Leczenie i rehabilitacja narządu ruchu są szeroko stosowane w lecznictwie sanatoryjnym i przynoszą nieraz bardzo dobe efekty. Pamiętać jednak należy, że zabiegi lecznicze są często bardzo czasochłonne i wymagają wielkiego wysiłu zarówno pacjenta jak i rehabilitanta. Szczególnie dotyczy to osób z różnymi formami paraliżu, którym niezwykle ciężko jest wspomagać rehabilitanta własną siłą mieśni.

Miejscowości uzdrowiskowe, w których leczone są sanatoryjnie choroby narządu ruchu to Busko Zdrój, Ciechocinek, Cieplice Śląskie-Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Horyniec, Inowrocław, Iwonicz Zdrój, Jastrzębie Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Lądek Zdrój, Połczyn Zdrój, Solec, Swoszowice, Świeradów Zdrój, Ustroń, Wapienne, Wieniec Zdrój.


Kliknij tu i zobacz co na temat leczenia narządu ruchu w sanatorium piszą forumowicze.

turnus rehabilitacyjny w obrębie Południowo-Zachodniej Polski (9)
Witam kuracjuszka.

Bardziej na zachód- ośrodek rehabilitacyjny we Wleniu kotlina jeleniogórska polecają znajomi,którzy się tam kurowali.
Bardziej na południe-23...
hipek > 8-12-2019 13:56:08

Rehabilitacja stacjonarna (26)
Witam,dopiero teraz zauważyłem Twój wpis Fionka :kwiat: tak byłem na Oddziale Rehabilitacyjnym w Poddębicach-było to dość dawno i Oddział przenoszono...
andrzej1955 > 5-12-2019 19:44:05

osteoporoza (16)
Witam,zaglądnąłem tutaj przez przypadek i mam pytanie,czy wierzycie w wyjście z osteoporozy metoda niekonwencjonalną? jeżeli ktoś jest zainteresowany piszcie na...
Max-R > 5-12-2019 15:53:05

Oddechówka ZUS (4)
Na dzień dzisiejszy tylko Wysowa i Wieniec w pomorskim ZUS nie ma Inowrocławia czyli widocznie nie wszystkie oddziały go mają
sztani > 2-12-2019 19:55:02

Metoda Mc Kenziego (3)
Co do teorii to dawno już o tej metodzie poczytałem-chodziło mi o doświadczenie i ewentualne skutki-Dziękuję za konkretne podanie Ośrodka...
andrzej1955 > 2-12-2019 18:11:02