Narząd ruchu - część organizmu odpowiadająca za utrzymanie postawy i wykonywanie ruchów. W skład narządu ruchu wchodzi kilka układów ciała człowieka:

  • Szkielet (układ szkieletowy) stanowi "podporę" - część bierną narządu ruchu, składającą się z kości i połączeń między nimi (stawów, chrząstek).
  • Wiązadła (układ więzadłowy) przenosi ruch powstały wskutek skurczu mięśni na układ kostny.
  • Mięśnie (układ mięśniowy) jest częścią czynną, napędzającą cały narząd ruchu wskutek kurczenia się i mięśni.

Sprawność układu narządu ruchu stanowi dla człowieka jedną z najważniejszych cech aktywnego życia - mobilność, możliwość przemieszczania się, uprawiania sportu, pracy fizycznej. Dlatego jest on tak ważnym układem organizmu, a jego niesprawność jest wielką stratą dla chorej osób.

W leczeniu i rehabilitacji narządu ruch, szczególnie często stosuje się krioterapię i kinezyterapię dobre efekty można tez uzyskać poprzez stosowanie kąpieli i okładów z borowiny.

Leczenie i rehabilitacja narządu ruchu są szeroko stosowane w lecznictwie sanatoryjnym i przynoszą nieraz bardzo dobe efekty. Pamiętać jednak należy, że zabiegi lecznicze są często bardzo czasochłonne i wymagają wielkiego wysiłu zarówno pacjenta jak i rehabilitanta. Szczególnie dotyczy to osób z różnymi formami paraliżu, którym niezwykle ciężko jest wspomagać rehabilitanta własną siłą mieśni.

Miejscowości uzdrowiskowe, w których leczone są sanatoryjnie choroby narządu ruchu to Busko Zdrój, Ciechocinek, Cieplice Śląskie-Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Horyniec, Inowrocław, Iwonicz Zdrój, Jastrzębie Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Lądek Zdrój, Połczyn Zdrój, Solec, Swoszowice, Świeradów Zdrój, Ustroń, Wapienne, Wieniec Zdrój.


Kliknij tu i zobacz co na temat leczenia narządu ruchu w sanatorium piszą forumowicze.

poszpitalne kardiologia (4)
Prawda Janku syn teraz tak miał przy wypisie skierowanie na rehabilitację poszpitalną i wykaz ośrodków. Zdecydowaliśmy najlepiej w miejscu zamieszkania...
sztani > 19-08-2019 13:39:19

ARYTMIA (27)
Znam przypadek u jednego męża lekarki, po 15 latach bezskutecznego brania tabletek na arytmię i migotanie przedsionków, pomogło mu półroczne...
Zbigniew- I > 18-08-2019 14:25:18

Które sanatorium polecacie na rehabilitację kręgosłupa? (3)
Też polecam Busko ze względu na siarkę, a ona jest (i nie tylko ona) niezbędna przy regeneracji chrząstki stawowej i...
Zbigniew- I > 18-08-2019 13:52:18

koty w sanatorium Muszyna (5)
Wprawdzie zaniechany wątek ,ale mogę zapewnić ,że koty w Muszynie mają się dobrze ! ,a byłam na przełomie czerwca i...
ewa060455 > 15-08-2019 13:29:15

bolące stopy (5)
Jeden specjalista ortopeda stwierdził, że ból jest spowodowany przeciążeniem stóp i proponuje fale uderzeniową. Drugi wykluczył diagnozę i stwierdził, że...
lubelanka64 > 4-08-2019 17:25:04