Narząd ruchu - część organizmu odpowiadająca za utrzymanie postawy i wykonywanie ruchów. W skład narządu ruchu wchodzi kilka układów ciała człowieka:

  • Szkielet (układ szkieletowy) stanowi "podporę" - część bierną narządu ruchu, składającą się z kości i połączeń między nimi (stawów, chrząstek).
  • Wiązadła (układ więzadłowy) przenosi ruch powstały wskutek skurczu mięśni na układ kostny.
  • Mięśnie (układ mięśniowy) jest częścią czynną, napędzającą cały narząd ruchu wskutek kurczenia się i mięśni.

Sprawność układu narządu ruchu stanowi dla człowieka jedną z najważniejszych cech aktywnego życia - mobilność, możliwość przemieszczania się, uprawiania sportu, pracy fizycznej. Dlatego jest on tak ważnym układem organizmu, a jego niesprawność jest wielką stratą dla chorej osób.

W leczeniu i rehabilitacji narządu ruch, szczególnie często stosuje się krioterapię i kinezyterapię dobre efekty można tez uzyskać poprzez stosowanie kąpieli i okładów z borowiny.

Leczenie i rehabilitacja narządu ruchu są szeroko stosowane w lecznictwie sanatoryjnym i przynoszą nieraz bardzo dobe efekty. Pamiętać jednak należy, że zabiegi lecznicze są często bardzo czasochłonne i wymagają wielkiego wysiłu zarówno pacjenta jak i rehabilitanta. Szczególnie dotyczy to osób z różnymi formami paraliżu, którym niezwykle ciężko jest wspomagać rehabilitanta własną siłą mieśni.

Miejscowości uzdrowiskowe, w których leczone są sanatoryjnie choroby narządu ruchu to Busko Zdrój, Ciechocinek, Cieplice Śląskie-Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Horyniec, Inowrocław, Iwonicz Zdrój, Jastrzębie Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Lądek Zdrój, Połczyn Zdrój, Solec, Swoszowice, Świeradów Zdrój, Ustroń, Wapienne, Wieniec Zdrój.


Kliknij tu i zobacz co na temat leczenia narządu ruchu w sanatorium piszą forumowicze.

Chore stawy. (24)
W marcu jadę prywatnie do Lądka-Zdroju na kurację radonem, bo nikt mi nie da skierowania...
Czarodziej > 17-01-2020 21:34:17

Kolonoskopia (18)
Jeżeli nam fundusz "funduje" darmowe badania to uważam że należy z nich skorzystać, zwłaszcza że młodsi od nas chorują. Wolę...
ANDY12345 > 17-01-2020 19:16:17

Badanie Pierwiastkowe z włosa (5)
Panowie się prze komarzacie a pewien analityk z klubu sportowego prezentujący najwyższa ligę wprost zalecił całej kadrze zawodniczej owe badanie.
...
darek > 16-01-2020 21:33:16

Turnusy rehabilitacyjne -ze skierowaniem i odpłatne (13)
Na turnus polecam Centrum Origin w Otwocku. Mój tata był na tygodniowym i był zachwycony. Trudno go zadowolić - trochę...
AnetaT > 14-01-2020 11:04:14

Rwa kulszowa (2)
Byłem 2 razy w sanatorium w ramach prewencji ZUS,w 2017 i 2019 roku .Za pierwszym razem Iwonicz Zdrój w Klimacie...
bolo61 > 12-01-2020 20:36:12