Narząd ruchu - część organizmu odpowiadająca za utrzymanie postawy i wykonywanie ruchów. W skład narządu ruchu wchodzi kilka układów ciała człowieka:

  • Szkielet (układ szkieletowy) stanowi "podporę" - część bierną narządu ruchu, składającą się z kości i połączeń między nimi (stawów, chrząstek).
  • Wiązadła (układ więzadłowy) przenosi ruch powstały wskutek skurczu mięśni na układ kostny.
  • Mięśnie (układ mięśniowy) jest częścią czynną, napędzającą cały narząd ruchu wskutek kurczenia się i mięśni.

Sprawność układu narządu ruchu stanowi dla człowieka jedną z najważniejszych cech aktywnego życia - mobilność, możliwość przemieszczania się, uprawiania sportu, pracy fizycznej. Dlatego jest on tak ważnym układem organizmu, a jego niesprawność jest wielką stratą dla chorej osób.

W leczeniu i rehabilitacji narządu ruch, szczególnie często stosuje się krioterapię i kinezyterapię dobre efekty można tez uzyskać poprzez stosowanie kąpieli i okładów z borowiny.

Leczenie i rehabilitacja narządu ruchu są szeroko stosowane w lecznictwie sanatoryjnym i przynoszą nieraz bardzo dobe efekty. Pamiętać jednak należy, że zabiegi lecznicze są często bardzo czasochłonne i wymagają wielkiego wysiłu zarówno pacjenta jak i rehabilitanta. Szczególnie dotyczy to osób z różnymi formami paraliżu, którym niezwykle ciężko jest wspomagać rehabilitanta własną siłą mieśni.

Miejscowości uzdrowiskowe, w których leczone są sanatoryjnie choroby narządu ruchu to Busko Zdrój, Ciechocinek, Cieplice Śląskie-Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Horyniec, Inowrocław, Iwonicz Zdrój, Jastrzębie Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Lądek Zdrój, Połczyn Zdrój, Solec, Swoszowice, Świeradów Zdrój, Ustroń, Wapienne, Wieniec Zdrój.


Kliknij tu i zobacz co na temat leczenia narządu ruchu w sanatorium piszą forumowicze.

Pytania i odpowiedzi

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Jak często można się leczyć w sanatorium?

Kiedy mogę się starać ponownie o wyjazd?

W przypadku wyjazdu do sanatorium ZUS w ramach prewencji rentowej, ZUS może zdecydować o przedłużeniu pobytu lub ponownym skierowaniu do sanatorium nawet bezpośrednio po zakończeniu bieżącego turnusu. Dzieje się tak dlatego, że ZUSowi jako ubezpieczycielowi bardziej opłaca się wysłać do sanatorium osobę niezdolną do pracy niż wypłacać jej zasiłki chorobowe lub świadczenie rehabilitacyjne, a w perspektywie nawet rentę. Oczywiście dzieje się tak pod warunkiem, że lekarze ZUS uznają iż leczenie sanatoryjne przyniesie efekt w postaci umożliwienia powrotu do pracy rehabilitowanej osoby.

Nieco inaczej ma się sprawa z sanatorium finansowanym przez NFZ. W tym przypadku ponownie możemy wyjechać na leczenie sanatoryjne po upływie 18 miesięcy od zakończenia poprzedniego pobytu.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
opłaty za sanatorium Lądek-Zdrój Ginekologia dziecko sanatoria ZUS 2020 formalności Uczulenie ZUS2018 sanatoria 2016 zasiłek pielęgnacyjny Układ krążenia opłata uzdrowiskowa forum kuracjusza Gdzie do sanatorium Uzdrowisko