Narząd ruchu - część organizmu odpowiadająca za utrzymanie postawy i wykonywanie ruchów. W skład narządu ruchu wchodzi kilka układów ciała człowieka:

  • Szkielet (układ szkieletowy) stanowi "podporę" - część bierną narządu ruchu, składającą się z kości i połączeń między nimi (stawów, chrząstek).
  • Wiązadła (układ więzadłowy) przenosi ruch powstały wskutek skurczu mięśni na układ kostny.
  • Mięśnie (układ mięśniowy) jest częścią czynną, napędzającą cały narząd ruchu wskutek kurczenia się i mięśni.

Sprawność układu narządu ruchu stanowi dla człowieka jedną z najważniejszych cech aktywnego życia - mobilność, możliwość przemieszczania się, uprawiania sportu, pracy fizycznej. Dlatego jest on tak ważnym układem organizmu, a jego niesprawność jest wielką stratą dla chorej osób.

W leczeniu i rehabilitacji narządu ruch, szczególnie często stosuje się krioterapię i kinezyterapię dobre efekty można tez uzyskać poprzez stosowanie kąpieli i okładów z borowiny.

Leczenie i rehabilitacja narządu ruchu są szeroko stosowane w lecznictwie sanatoryjnym i przynoszą nieraz bardzo dobe efekty. Pamiętać jednak należy, że zabiegi lecznicze są często bardzo czasochłonne i wymagają wielkiego wysiłu zarówno pacjenta jak i rehabilitanta. Szczególnie dotyczy to osób z różnymi formami paraliżu, którym niezwykle ciężko jest wspomagać rehabilitanta własną siłą mieśni.

Miejscowości uzdrowiskowe, w których leczone są sanatoryjnie choroby narządu ruchu to Busko Zdrój, Ciechocinek, Cieplice Śląskie-Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Horyniec, Inowrocław, Iwonicz Zdrój, Jastrzębie Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Lądek Zdrój, Połczyn Zdrój, Solec, Swoszowice, Świeradów Zdrój, Ustroń, Wapienne, Wieniec Zdrój.


Kliknij tu i zobacz co na temat leczenia narządu ruchu w sanatorium piszą forumowicze.

Chore stawy. (15)
Samosia
A z jaką datą tzn. ile po szpitalu mogę iść do specjalisty bądź rodzinnego...
Samosia > 9-10-2019 7:52:09

Zmiana miejsca (6)
Karina zaglądnij sobie TUTAJ Tam masz zebrane (z naszego Forum) informacje na temat opinii o "Dąbrówce".
Dzia_dek > 2-10-2019 20:48:02

Wojskowy Busko Zdrój (2)
Witam. Napisz posta w dziale wyjazdów do sanatorium, to szybciej ktoś się znajdzie :D Pozdrawiam
mg11 > 2-10-2019 13:15:02

Plastyka powiek. (57)
Witam serdecznie ,czy ta opadająca powieka, była spowodowana udarem, czy tak się zaczęło dziać ,ja mam 51 lat i opadające...
asica5553 > 2-10-2019 10:16:02

Rehabillitacja Szpitalna Narządów Ruchu Komercyjnie (4)
Dziękuje za odpowiedzi :)
tomcio12 > 30-09-2019 9:28:30