Z dniem 1 września 2013 weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 w Sprawie Świadczeń Gwarantowanych z zakresu Lecznictwa Uzdrowiskowego. Rozporządzenie określa stawki częściowej odpłatności (dopłat) za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym za jeden dzień pobytu.

Wzrost opłaty częściowej ponoszonej przez pacjenta w stosunku do roku poprzedniego, wynosi średnio ok. 3,5% w zależności od wyposażenia pokoju i sezonu. Wzrost cen wynika z wartości średniorocznej inflacji za poprzedni rok podawanej przez GUS.

Osoby korzystające z leczenia uzdrowiskowego w trakcie wejścia w życie rozporządzenia nie muszą martwić się wzrostem stawek, w ich przypadku odpłatność za sanatorium pozostanie na dotychczasowym poziomie.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z 14 lipca 2013 r. poz. 931.

Poniżej załącznik do Rozporządzenia określający poziom odpłatności za pobyt w sanatorium od 1 września 2013.

Lp. Poziom I sezon rozliczeniowy
(w złotych)
II sezon rozliczeniowy
(w złotych)
1. I a 28,50 35,80
b 22,80 32,70
2. II 21,80 29,00
3. III a 17,10 23,90
b 14,50 21,80
4. IV 12,40 17,10
5. V a 10,90 13,00
b 10,40 11,90
6. VI 9,30 10,40

Więcej informacji o finansowaniu pobytu w sanatoriach znajdziesz w artykule Finansowanie pobytu

MZ

Powyższy artykuł jest już nieaktualny. Sprawdź stawki na bieżący rok w artykule Finansowanie pobytu w sanatorium.

Pytania i odpowiedzi

Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium?

Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium?

Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium finansowanego przez NFZ.

Przepisy mówią, że jeżeli zrezygnujesz z pobytu w sanatorium musisz niezwłocznie wysłać do NFZ pismo z uzasadnieniem rezygnacji. Pamiętaj, że często na jedno miejsce w sanatorium czeka wiele osób, więc jeśli zgłosisz swoją rezygnację wcześniej, miejsce to będzie mogło zostać wykorzystane przez inną potrzebującą osobę. Jeśli Twoja rezygnacja z wyjazdu będzie zasadna, np wydarzy się wypadek losowy, nagłe zachorowanie potwierdzone zaświadczeniem lekarskim, NFZ wyznaczy nowy termin Twojego leczenia w sanatorium. Jeżeli zaś NFZ uzna, że rezygnacja była nieuzasadniona, chcąc pojechać do sanatorium w przyszłości będziesz musiał ponownie starać się o uzyskanie nowego skierowanie od lekarza prowadzącego, składać wniosek w NFZ i oczekiwać na przyznanie wyjazdu do sanatorium.

Czytaj więcej: Czy można zrezygnować z wyjazdu do sanatorium?

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2026 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
sanatoria ZUS 2017 kolejka do sanatorium sanatoria ZUS 2015 ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe uzdrowisko Szczawnica Co zabrać do sanatorium układ pokarmowy sanatoria 2016 karta parkingowa sanatorium 2013 sanatoryjne leczenie uzdrowiskowe Rabka Dermatologia prewencja zus 2026 prewencja ZUS 2020