Masz obawy czy wysłać dziecko do sanatorium? Zastanawiasz się ile to kosztuje i czy warto pojechać razem z dzieckiem? Wyjaśniamy wątpliwości związane z wysłaniem dziecka do sanatorium.

Wielu rodziców jest nieświadomych możliwości leczenia dziecka w sanatorium, a jest to bardzo dobry sposób na pozbycie się często nawracających stanów chorobowych wszelkiego typu. Szczególnie dobrze sprawdza się leczenie klimatyczne w przypadku zachorowań górnych dróg oddechowych. Nieświadomość rodziców o możliwości wysłania dziecka do sanatorium wynika często z przeświadczeń, że jest to usługa lecznicza niedostępna dla zwykłego człowiek. Równie często rodzice nie wiedzą nic o finansowaniu pobytu w sanatorium. Nie ma im kto przekazać właściwej wiedzy, lekarze pierwszego kontaktu nie informują pacjentów dopóki ci nie zapytają o to wprost.

Po pierwsze - czy warto się leczyć w sanatorium?

Każdy sposób polepszenia stanu swojego zdrowia lub zdrowia dziecka jest dobry. Leczenie uzdrowiskowe w sanatoriach (przyrodolecznictwo) jest również uznanym sposobem leczenia. Zmiana klimatu przynosi efekty, opinie osób korzystających z leczenia w sanatorium są w tym względzie jednoznaczne. Sanatoria pomagają w leczeniu chorób przewlekłych jak np. astma, ale też pomagają w uporaniu się z nawracającymi anginami czy przeziębieniami. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, zmiana klimatu często powoduje wręcz natychmiastową poprawę stanu zdrowia. Poza tym leczenie sanatoryjne jest uznawane przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ jako jedna z form leczenia, dostępna dla wszystkich ubezpieczonych osób. Zachęcamy i my do spróbowania tej formy, wierząc, że przyniesie spodziewaną poprawę stanu zdrowi. Na naszym forum możesz znaleźć opinie osób, które przebywały w sanatorium lub leczyły tam dzieci.

Jak "załatwić" leczenie dziecka w sanatorium?

Leczenie sanatoryjne objęte jest nadzorem Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Szczegóły określone są w ustawie o opiece zdrowotnej oraz o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z środków publicznych. Przepisy mówią, że leczenie sanatoryjne możliwe jest na podstawie ważnego skierowania poświadczonego przez oddział NFZ. Aby uzyskać takie skierowanie, należy przesłać do NFZ wniosek o leczenie uzdrowiskowe. Wniosek o sanatorium wypełnia lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli nigdy Ci tego nie zaproponował, a uważasz, że Twoje dziecko choruje zbyt często, możesz sama/sam zasugerować wyjazd do uzdrowiska. Oczywiście opinia lekarza będzie tu ważniejsza i to on określi potrzeby i zakres leczenia, jednak praktyka mówi, że często jest tak, iż dopiero po wyraźnym sygnale od rodziców, lekarz POZ wypisuje wniosek do sanatorium. We wniosku tym określa m.in. zalecany zakres leczenia i miejsce - bez określania konkretnej miejscowości uzdrowiskowej, jednak ze wskazaniem na spodziewane bodźce klimatyczne. Wypełniony wniosek musisz jak najszybciej wysłać do swojego oddziału NFZ i czekać cierpliwie na odpowiedź. Powinna ona nadejść w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i zawierać decyzję zgody lub odmowę leczenia uzdrowiskowego w sanatorium. Samo wskazanie miejsca leczenia powinno dotrzeć do Ciebie najpóźniej na 14 dni przed planowanym pobytem w sanatorium. Musisz się więc wcześniej zabezpieczyć w ewentualną możliwość wzięcia urlopu, jeśli planujesz wspólny wyjazd z dzieckiem.

Finansowanie. Samodzielnie czy razem z opiekunem?

Polskie prawo gwarantuje bezpłatne leczenie sanatoryjne dla dzieci i młodzieży od 3 do 18 lat, a jeśli się uczą to do 26 lat życia. Zwolnione z opłat są też dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu (bez ograniczenia wieku), a także osoby uprawnione do renty rodzinnej. W wyżej wymienionych przypadkach nie ponosi się odpłatności za koszty zabiegów leczniczych, koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym. Więcej znajdziesz tutaj.

Jeśli dziecko nie ma skończonych 6 lat życia, niezbędny może być wyjazd z nim opiekuna. Opiekunem tym może być rodzic lub inna ustalona osoba. Jednakże należy pamiętać iż koszt pobytu opiekuna nie jest pokrywany przez NFZ, osoba taka ponosi go samodzielnie. Kwoty zależą od ośrodka i wynoszą ok. 70zł za dzień pobytu. Sprawdź jednak przed wyjazdem jakie są te koszty w sanatorium do którego jedziesz, wcześniej należy też ustalić z sanatorium możliwość swojego pobytu. My zachęcamy rodziców do takiego sposobu spędzenia czasu z dzieckiem. Koszty nie są tak bardzo wysokie, dziecko ma zapewnioną Twoją opiekę i bliskość przez cały czas pobytu co pozwala mu zmniejszyć stres związany ze zmianą otoczenia. A Ty odpoczniesz od codzienności, przy okazji będziesz mógł(a) skorzystać na zasadach komercyjnych z oferty danego uzdrowiska. Nie bez znaczenia są również często wysokie walory turystyczne miejscowości uzdrowiskowych - trasy spacerowe, urokliwe miejsca w górach lub nad morzem. Zachęcamy więc do wspólnych wyjazdów z dziećmi.

Co będzie potrzebne w trakcie pobytu w sanatorium?

Przede wszystkim musimy okazać potwierdzone przez NFZ skierowanie. Należy więc mieć je przy sobie. Poza tym standardowo dokument poświadczający tożsamość, w przypadku dziecka legitymację szkolną.

Turnus finansowany przez NFZ trwa zwyczajowo 21 dni. Należy przewidzieć odpowiednią ilość odzieży tak by dziecko stale miało jej świeży zapas. Szczególnie jest to ważne gdy dziecko wyjeżdża samodzielnie. Dobrze jest oznaczyć ubrania swoim znakiem np. wyszycie inicjałów od wewnątrz. Pranie bowiem jest zazwyczaj zbiorowe i oznakowanie ubrań pozwoli dziecku na ich odnalezienie i segregację. Należy pamiętać zarówno o stroju kąpielowym (korzystanie z basenu) jak też o kurtce deszczowej i butach dostosowanych do chodzenia po górach, co może być przydatne niezależnie od pory roku, jeśli dziecko trafia do sanatorium w górach.

W trakcie pobytu sanatorium zapewnia podstawową opiekę lekarską (dotyczy chorób niezwiązanych bezpośrednio z leczeniem np. przeziębienie), jednak należy ze sobą zabrać stale przyjmowane leki w ilości wystarczającej na cały turnus. Jeśli turnus wypada w trakcie roku szkolnego, sanatorium zapewnia też naukę szkolną.

Dzieciom pozostającym samodzielnie w ośrodku, dobrze jest zapewnić własne pieniądze z przeznaczeniem na zakup pamiątek, kino czy wycieczkę. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie pewnej sumy opiekunowi - wychowawcy dziecka i uzgodnienie z nim by część tej sumy była wypłacana każdego dnia np. po 10zł. Ułatwi to dziecku korzystanie z pieniędzy, a nam zapewni spokojną głowę o ewentualne nieumiarkowane wydatki lub kradzieże co też czasem miewa miejsce.


Kliknij tu i zobacz co na temat pobytu dziecka w sanatorium piszą forumowicze.

Pytania i odpowiedzi

Koszty dojazdu do sanatorium NFZ

Czy NFZ zwraca koszty dojazdu do sanatorium?

Nie. W przypadku skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez oddział NFZ, pełne koszty dojazdu do sanatorium ponosi pacjent. Pacjent ponosi też koszty powrotu do domu z sanatorium. Również sam pobyt w sanatorium pacjent częściowo finansuje we własnym zakresie. Bespłatne są natomiast przepisane zabiegi.

Nasze-sanatorium.pl wortal ludzi dbających o swoje zdrowie i sprawność fizyczną niezależnie od wieku. Znajdziesz tu informacje na takie tematy jak sanatorium, szpital uzdrowiskowy, ośrodek rehabilitacji i inne. Poznasz wymogi prawne wniosku i skierowania do sanatorium, opinie o sanatoriach, forum o sanatoriach. sanatorium szpital uzdrowiskowy senatorium uzdrowisko rehabilitacja wypoczynek rekreacja zdrowie leczenie uzdrowiskowe w sanatorium sanatoria w Polsce
© 2014-2023 GroogSoft Nasze-sanatorium.pl | Regulamin | Polityka prywatności | Ciasteczka | Zasady korzystania | Mapa strony
sanatoria dla dzieci ZUS2019 forum kuracjusz świąteczna opieka zdrowotna Reumatologia borowina czerniak Szczawnica-Zdrój ośrodki ZUS 2020 wniosek opłata za tv Uzdrowisko sanatoriadladzieci Oaza forum sanatoryjne