Czy będąc w uzdrowisku, można otrzymać bezpłatnie zabiegi lecznicze?

Tak. W takim przypadku NFZ nie refunduje kosztów przejazdu i powrotu oraz zakwaterowania i wyżywienia. NFZ zapewnia wizyty lekarskie w przychodni uzdrowiskowej oraz zabiegi fizjoterapeutyczne - nie mniej niż trzy zabiegi dziennie w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych przez 6 dni zabiegowych w tygodniu.

Czy NFZ zwraca koszty dojazdu do sanatorium?

Nie. W przypadku skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez oddział NFZ, pełne koszty dojazdu do sanatorium ponosi pacjent. Pacjent ponosi też koszty powrotu do domu z sanatorium. Również sam pobyt w sanatorium pacjent częściowo finansuje we własnym zakresie. Bespłatne są natomiast przepisane zabiegi.

Czy ZUS zwraca koszty dojazdu do sanatorium w przypadku gdy mnie tam wysyła w ramach prewencji rentowej?

Tak. ZUS zwraca poniesione koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do wskazanego sanatorium w wysokości opłat za biltey najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Uwaga, jeśli przysługują nam ulgi na przejazd, zwrot kosztów również będzie o nie pomniejszony. Chyba najczęstszym przypadkiem jest podróż koleją, w takim wypadku ZUS zwróci koszty opłaconego i okazanego biletu PKP.


Kliknij tu i zobacz co o formalnościach związanych z wyjazdem do sanatorium piszą forumowicze.

Możliwość wykorzystania skierowań z tak zwanych „zwrotów”


Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium NFZ jest dość długi i może wynosić np. 2 lata od złożenia wniosku. Czasami jednak pacjent ma już potwierdzone skierowanie, a oczekuje jedynie na przydział, istnieje szansa na wcześniejszy wyjazd. W tym celu można skorzystać z tzw. zwrotów.

Czy przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem na czas pobytu w sanatorium?

Zwolnienie przysługuje jedynie na zasadach ogólnych. Tylko do lekarza prowadzącego dziecko należy decyzja o jego wystawieniu. Maksymalny wymiar takiego zwolnienia to 60 dni w roku kalendarzowym. Ważne jest to, że owe 60 dni przysługuje niezależnie od ilości dzieci w rodzinie. Jeśli więc chorują nam dzieci w różnych okresach, to łączny wymiar płatnego zwolnienia na opiekę na dziecko nie może przekroczyć 60 dni. Dodatkowo, jeśli zwolnienie będzie pobierane w części przez jednego z rodziców, a w części przez drugiego, to łączny wymiar zwolnienia dla obojga rodziców (opiekunów) również nie może przekroczyć 60 dni. Zwolnienie lekarskie z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem jest płatne w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku i przysługuje ono na dziecko do ukończenia 14 lat życia pod warunkiem, że we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innego domownika (babcia, dziadek) mogącego sprawować opiekę. Szczegółowe informacje znajdują się w pouczeniu widniejącym na dole wniosku o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15 (pobierz).
Zgodnie z deklaracją składaną na początku roku w zakładzie pracy, jednemu z rodziców przysługują również 2 dni zwolnienia opiekuńczego na dziecko do lat 14 płatnego w 100% podstawy wymiaru.
 

Kliknij tu i zobacz co o formalnościach związanych z wyjazdem do sanatorium piszą forumowicze.

Sanatorium z ZUS Lublin (czas oczekiwania) (20)
Ja mialem 16 marca komisje w Bilgoraju ,narzad ruchu i narazie cisza
Abstynent666 > 5-06-2023 20:53:05

Zbliżający się wyjazd do sanatorium a infekcja (5)
Witam. Na katar i kaszel skutecznie działa inhalacja z majeranku. 2 łyżki majeranku zalać pół litra wrzątku do głebszego naczynia...
zebra > 2-06-2023 21:31:02

proszę o wytłumaczenie (16)
Pewnie są przekonani, że nie wszyscy to wiedzą. Myślę, że tak jest rzeczywiście.
Felice > 2-06-2023 8:00:02

Skierowanie (1)
Czy w dniu dzisiejszym nie działa przegladarka wielkopolska
rak1946 > 31-05-2023 13:08:31

Rezerwacja pokoju jednoosobowego. (27)
atrium Polanczyk mozna rezerwowac ale tylko z NFZ
mercedes > 30-05-2023 19:31:30